Umowa na zaprojektowanie kładki Berdychowskiej podpisana


Do końca przyszłego roku zostanie sporządzona dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę dla Kładki Berdychowskiej nad Wartą i Cybiną, która dwa lata później połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo. Dziś podpisano umowę na zaprojektowanie nowego obiektu wpisującego się w strategię aktywizacji terenów nadwarciańskich.

 

– Podpisanie umowy jest sfinalizowaniem i dopełnieniem konkursu architektonicznego, który został rozstrzygnięty w czerwcu tego roku. Kładka pieszo-rowerowa pomiędzy Berdychowem a Chwaliszewem ma dla nas istotne znaczenie nie tylko z punktu komunikacyjnego, ale także dalszego ożywienia terenów nadwarciańskich. Poznań wrócił nad rzekę, ale chcemy ten proces kontynuować i w tym kontekście ta inwestycja jest dla nas niezwykle ważna – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Projekt budowlany przygotuje zespół autorski pod przewodnictwem ARPA Architektoniczna Pracownia Jerzego Gurawskiego, w skład którego weszli architekci Błażej Szurkowski, Maciej Sokolnicki oraz Adam Turczyn. Koncepcja architektoniczna przygotowana przez ten zespół zwyciężyła w zorganizowanym przez Miasto konkursie, na który zgłoszono 22 prace.

– Konkurs bardzo mocno kładł nacisk na doświadczenie w projektowaniu obiektów inżynieryjnych, jak mosty i wiadukty. Zwycięska praca zebrała bardzo pozytywne recenzje nie tylko wśród jury, ale także opinii publicznej – dodaje Mariusz Wiśniewski.

Jury pod przewodnictwem prof. Sławomira Rosolskiego doceniło szczególną atrakcyjność, oryginalność formy oraz funkcjonalność rozwiązań kładki z uwzględnieniem jej połączenia z otoczeniem. Jej lekkość, prostota, harmonia, ażurowość oraz transparentność, osiągnięte przez klasyczną oszczędność środków wyrazu, mogą uczynić z niej kolejną ikonę Poznania.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz