Ubezpieczenie mieszkania na wynajem


Posiadasz mieszkanie na wynajem i chcesz uchronić się przed nieuczciwymi lokatorami? Pomyśl o wykupieniu odpowiedniej polisy – takiej, która zwiększy Twój spokój i zabezpieczy Cię w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Podczas, gdy w krajach zachodnich wynajem cieszy się ogromną popularnością, Polacy najczęściej kupują mieszkania na własność. Zaledwie 5 proc. rodaków decyduje się na wynajęcie lokum – nie licząc studentów w okresie roku akademickiego. Jako właściciela nieruchomości na wynajem, nie zwalnia Cię to z odpowiedzialności za mieszkanie. To Ty – jako posiadacz lokum – będziesz odpowiadał za wszelkie zniszczenia mienia oraz np. zalanie mieszkania sąsiadów.

Ubezpieczenie wynajmowanej nieruchomości – zalety

Chociaż możesz przeprowadzać „selekcję” osób, które chcą wynająć mieszkanie od Ciebie, nigdy nie wiesz, czy i kiedy dojdzie do sytuacji losowych. Niektóre zdarzenia pojawiają się nieoczekiwanie i niezależnie od osób trzecich, np. pęknięcie rury pod wanną, uszkodzenie instalacji elektrycznej lub innej instalacji. Konsekwencją takich wydarzeń są poważne straty – nie zawsze tylko w wynajmowanym lokum, ale nawet i w mieszkaniach sąsiadów.

Ubezpieczenie własnej nieruchomości pozwoli ustrzec się przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń. Dzięki polisie, ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność, wypłacając odszkodowanie właścicielowi nieruchomości albo pokrywając straty poniesione przez sąsiadów.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości na wynajem?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i wskazać konkretnej kwoty. Koszty ubezpieczenia mieszkania lub domu przeznaczonego na wynajem zależą od wielu czynników. Towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje wysokość składki na podstawie ryzyka – w oparciu o takie parametry jak:

  • suma ubezpieczenia
  • wartość nieruchomości
  • lokalizacja nieruchomości
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Ponadto istotną rolę odgrywają takie elementy ubezpieczenia jak np. franszyza integralna / redukcyjna, wartość odtworzeniowa mienia / wartość rzeczywista mienia.

Dlatego przed podpisaniem umowy z konkretnym ubezpieczycielem warto sprawdzić pozostałe oferty. Pomoże w tym np. kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania Rankomat.pl. to proste i wygodne narzędzie, dzięki któremu poznasz orientacyjną wysokość składki – w zależności od Twoich potrzeb i oczekiwań co do polisy.

Dodaj komentarz