Tydzień z tramwajem na Junikowo


Nie na długo cieszyć się będą poznaniacy z jeżdżących (od minionej soboty) tramwajów do Junikowa.  Ze względu na zbliżające się Święto Zmarłych i związany z tym duży ruch pasażerów, został warunkowo wznowiony ruch tramwajów na ulicy Grunwaldzkiej – od Węgorka do Junikowa. Na tym odcinku przebudowane zostało torowisko oraz pętla tramwajowa.

Przystanki nie wszystkie są jednak jeszcze oddane do użytku. Prace trwają też na pętli junikowskiej, gdzie prowadzone są roboty dachowe na sporych rozmiarów konstrukcjach wiat, pod którymi zlokalizowane są przystanki i stanowiska odjazdowe tramwajów. Z tych względów czynny jest w sąsiedztwie cmentarza jeden przystanek dla wysiadających i wsiadających pasażerów.

Do Junikowa dojechać oni mogą tramwajami linii 1, 6, 13 i 15. Ponadto w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych, a także w Dzień Zmarłych, Zaduszki oraz pierwszy weekend listopada, ul.  Grunwaldzką pojadą dodatkowe tramwaje linii 23 i 24, łączące na dwóch różnych trasach Junikowo z Miłostowem, czyli te rejony, gdzie znajdują się największe poznańskie nekropolie. Ponadto uruchomiona została linia 22 łącząca Piątkowo z Miłostowem.

Ruch wokół nekropoli – zmiany

Komunikacja na cmentarze

Tramwaje ulicą Grunwaldzką będą jeździć do niedzieli, 4 listopada; potem następnego dnia aż do wiosny 2013 r. z powodu budowy wiaduktu w rejonie Smoluchowskiego i Grunwaldzkiej – zastąpią je autobusy (liniiT1), które kursować będą od ronda Nowaka-Jeziorańskiego do Junikowa. Natomiast tramwaje pojadą innymi trasami: 6 – z Franowa przez Chartowo – Hetmańską – Grunwaldzką –  Roosevelta – Królowej Jadwigi – Jana Pawła II i Warszawską do Miłostowa; 15 – z Piątkowa – trasą PST – Dąbrowskiego –Przybyszewskiego – Grunwaldzką – Roosevelta –Królowej Jadwigi –Zamenhoffa – do Starołeki; trasy zmienią też tramwaje linii 5,11 i 14; a zawieszone będą tramwaje linii 1 i 13.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

 

Dodaj komentarz