Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem rozpoczęty


Do niedzieli w wielu miejscach w całej Polsce będzie można uzyskać bezpłatną poradę prawną w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Punkty pomocy dla poszkodowanych zostały uruchomiony również w Wielkopolsce.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Włączają się w nią sądy, prokuratury, policja, prawnicze samorządy zawodowe oraz liczne organizacje pozarządowe.

Ministerstwo zwróciło się do tych instytucji o uruchomienie jak największej liczby punktów bezpłatnej pomocy prawnej. Fachowych porad udzielą m.in. prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, referendarze, asystenci sędziów, aplikanci, psycholodzy czy kuratorzy sądowi. Przedstawiana będzie też informacja o organizacjach, które w 2018 roku świadczą pomoc finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Oprócz instytucji państwowych wsparcia udziela również Fundacja „Dziecko w centrum” przy ul. ul. Zeylanda 9/3 w Poznaniu.

Przypomnijmy, że Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem związany jest z ustanowieniem 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 r., która wskazała na konieczność stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz podejmowania działań na rzecz poprawy ich położenia.  Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby tych osób oraz przynieść im skuteczną pomoc.

Dodaj komentarz