Tulipany – teraz jest idealny moment na ich sadzenie


Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów ozdobnych na świecie. Uprawiane od stuleci i powszechnie cenione ze względu na swoje wyjątkowe piękno. Jednak przed zasadzeniem ich w swoim ogródku warto poznać je i sposoby ich uprawy lepiej.

Z Azji Środkowej do Europy

Pomimo, że kojarzone głównie z Holandią, gdzie znajduje się około 89% upraw tulipanów na świecie, to same kwiaty nie pochodzą z Europy. Miejscem pochodzenia tulipanów jest mianowicie Azja Środkowa. Stamtąd trafiły prawdopodobnie najpierw do Turcji, a następnie z Turcji do Europy. Uprawia się je również w Polsce, ale głównie na rynek krajowy. Na nasz kraj przypada około 1,6% światowej produkcji.

Gatunki tulipanów, którym warto się przyjrzeć

Tulipany botaniczne to określenie na wszystkie dziko rosnące gatunki tulipanów. Wśród odmian sztucznie krzyżowanych, które stanowią większość sprzedawanych obecnie kwiatów, istnieją tysiące różnych odmian, a niektóre z nich są bardzo widowiskowe. Tulipany lodowe na przykład posiadają dużą ilość gęsto rozmieszczonych płatków i wyglądają jak gałka lodów. Strzępiaste tulipany wyróżniają się bardzo charakterystycznymi postrzępionymi krawędziami płatków. Odmioany zielonokwiatowe posiadają płatki w odcieniach zieleni, natomiast tulipany pełne przypominają piwonie.

Różne sposoby sadzenia tulipanów

Tulipany kwitną na wiosnę, ale sadzi się je jesienią, dokładny termin to wrzesień i październik. Nie można sadzić ich zbyt późno, ponieważ, aby zakwitły w następnym roku muszą zdążyć, się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Najlepszym sposobem na posadzenie tulipanów w ogrodzie lub doniczce jest zastosowanie cebulek tulipanów. Szeroki wybór gatunków oraz odmian można znaleźć pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/tulipan/, czyli w sklepie internetowym firmy BENEX.

Cebulki tulipanów sadzi się je na głębokości około 10-15 cm. Do wykopanego dołka dobrze jest nasypać ziemi kompostowej przeznaczonej do uprawy kwiatów. Cebulki umieszczamy w nim pionowo szpiczastą częścią do góry. Do optymalnego wzrostu powinny mieć one zapewnioną odpowiednią ilość światła. Dlatego wybrane stanowisko powinno być słoneczne. Inną opcją jest wykorzystanie specjalnych koszyczków do sadzenia roślin cebulowych. Zabezpieczą one cebulki przed gryzoniami i ułatwią ich ewentualne wykopywanie. Tulipany można również bez problemu uprawiać w donicach w domu lub na balkonie.

Zasady przechowywania cebulek i pielęgnacji tulipanów

Przed zasadzeniem cebulki powinno się przechowywać w suchym i ciepłym miejscu o temperaturze 20-25 C. Tulipany uprawiane w doniczkach powinno się podlewać dwa razy w tygodniu. Natomiast te rosnące na dworze, wtedy kiedy jest bardzo sucho. Tulipany wymagają nawożenia, szczególnie w marcu, kiedy zaczynają wschodzić, a potrzebują głównie nawozów azotowych. Przekwitnięte kwiaty powinno się natychmiast usuwać, aby nie zawiązywały nasion, co osłabiłoby roślinę.

Jak widać, uprawa tulipanów wymaga przestrzegania kilku zasad i odrobiny wysiłku. Jednak warto się jego podjąć, ponieważ ich piękny wygląd wynagrodzi nam wszystkie trudy i da ogromną satysfakcję.

 

 

Dodaj komentarz