Trwa największa w historii powiatu inwestycja drogowa (FILM)


To aż 7 km drogi, która zostanie poszerzona, wyposażona w ścieżkę rowerową i szerokie chodniki. To również nowe ronda i nawierzchnia, a także azyle bezpieczeństwa i oświetlenie drogowe. Tak dużej, zarówno pod względem zakresu prac i ich wartości, inwestycji drogowej w historii powiatu poznańskiego jeszcze nie było! Jak wielkie to przedsięwzięcie można się przekonać oglądając zdjęcia z drona.
Przebudowywana droga przebiega w granicach aż trzech gmin: Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn – a dokładnie od ulicy Olszynowej w Zalasewie, przez Gowarzewo, do węzła S5 w Kleszczewie.

Roboty trwają od ubiegłego roku. Do tej pory udało się wykopać i wywieźć niemal 2 tys. metrów sześciennych gruntu, ułożyć podbudowę zasadniczą z kruszywa łamanego na powierzchni ponad 4 tys. metrów kwadratowych oraz z betonu asfaltowego na powierzchni niemal 3 tys. metrów. Na ponad 7 tys. metrów kwadratowych pojawiła się też warstwa wyrównawcza z betonu asfaltowego, a warstwa wiążąca na powierzchni ponad 10 tys. metrów.
Przypomnijmy, że zakres prac obejmuje poszerzenie jezdni do siedmiu metrów, budowę chodników i ścieżki rowerowej, odwodnienie drogi. Zmienią się także skrzyżowania: na dwóch pojawią się ronda, inne zyskają dodatkowe pasy.
– Po zakończeniu prac droga będzie bezpieczniejsza, a jazda nią dużo bardziej komfortowa. Ta część powiatu od kilku lat bardzo mocno się rozwija, stąd musimy wszystkim użytkownikom zagwarantować bezpieczny układ komunikacyjny – przekonuje Jan Grabkowski, starosta poznański.
Poprawi się bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i rowerzystów oraz pieszych, którzy zyskają przestrzeń tylko dla siebie. Będą też lepiej widoczni.
– Przejścia dla pieszych, przystanki, skrzyżowania i przejazdy dla rowerzystów zostaną odpowiednio oświetlone – zapewnia Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.
Inwestycja pochłonie ponad 25 mln zł. Ponad 16 mln zł powiat poznański otrzymał w ramach dofinansowania z WRPO 14+. Nową drogą pojedziemy jeszcze w tym roku.

Film do pobrania tutaj.

Inwestycja w liczbach:

  • W czasie budowy użytych zostanie 1500 ciężarówek masy bitumicznej (30 tys. ton!).
  • Na chodnikach ułożonych zostanie 15 tys. metrów kwadratowych kostki brukowej.
  • Ustawionych zostanie 220 słupków do znaków drogowych.
  • Ułożone zostaną blisko 3 kilometry rur kanalizacji.

Dodaj komentarz