Tarnowskie Lwy przyznane


Tarnowskie Lwy przyznane! Otrzymali je: prezes Andreas Stihl Tomasz Cichoński, Tarnowskie  Stowarzyszenie Przedsiębiorców (nagrodę odebrał prezes Szymon Horowski) i firma Amazon – nagrodę odebrał Tim Collins, dyrektor Amazon na Europę. 

 

W herbie Tarnowa Podgórnego jest lew – stąd nazwa corocznych nagród przyznawanych przez wójta  Tadeusza Czajkę podczas spotkania noworocznego. Tegoroczne odbyło się 24 stycznia. Poprowadził je europoseł Tadeusz Zwiefka, popularny przed laty prezenter telewizyjny. Przybyli na nie lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i organizacji, samorządowcy i politycy.

– Miniony rok to dobry czas dla gminy – mówił wójt Czajka.  – Walcząc z kryzysem uruchomiliśmy inwestycje za 100 milionów złotych.

Liczba zameldowanych mieszkańców gminy zwiększyła się o 680 osób, a liczba przedsiębiorstw wzrosła o ponad 200, czyli na każdą co trzecią nową osobę przypada jedna nowa firma. A jest ich już ok. 4.700 na 23 tys. mieszkańców.

– To gwarantuje zrównoważony rozwój – mówił wójt.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie statuetek „Tarnowskich Lwów”. Otrzymali je:

Tomasz Cichoński – polski menedżer zagranicznej marki

Pan Tomasz Ciechoński jest znakomitym reprezentantem polskiej kadry menedżerskiej zarządzającej kapitałem zagranicznym.
Piastuje stanowisko prezesa zarządu od momentu podjęcia przez spółkę ANDREAS STIHL decyzji o ulokowaniu siedziby w Gminie Tarnowo Podgórne, czyli od początku lat dziewięćdziesiątych. Przeprowadzone kolejne strategiczne inwestycje, w tym ukończona w 2013 r. budowa Centrum Logistyczno-Serwisowego, umocniły związek firmy z Gminą stanowiąc dowód doskonałej partnerskiej współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu.
Pan Tomasz Cichoński to osoba otwarta, konsekwentnie realizująca wizję międzynarodowego rozwoju firmy. Kładzie nacisk na zespołową pracę podkreślając, że największym źródłem sukcesu firmy jest koleżeńskość
i umiejętność współpracy podległych pracowników.
Jest menedżerem realizującym ideę społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspiera inicjatywy lokalne, propagujące rozwijanie sportowych aktywności. Jest również mecenasem lokalnych wydarzeń kulturalnych. To człowiek rozważny, konsekwentny, czujący współodpowiedzialność za przyszłość biznesową marki Andreas Stihl w Polsce.

 Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców – za rozwijanie idei przedsiębiorczości

Od dziesięciu lat Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców skupia środowisko biznesowe gminy Tarnowo Podgórne. Stanowi platformę wymiany doświadczeń, będącą inspiracją w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania współczesnego rynku.
Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy szeroko propagujące nowoczesną wiedzę gospodarczą. Organizuje spotkania z ekspertami, ekonomistami, praktykami, ludźmi sukcesu, pokazując jak z powodzeniem realizować zamierzenia biznesowe. Jednocześnie propagując ideę społecznie odpowiedzialnego biznesu otacza pomocą charytatywną osoby w trudnych sytuacjach życiowych.
Od dziesięciu lat Stowarzyszenie prowadzi konkurs „Mój pomysł na biznes” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i liceum. Ideą tego projektu jest zachęcenie młodych ludzi do kreatywnego myślenia, rozwijania biznesowych pasji oraz do poszerzania wiedzy ekonomicznej. To szansa na konfrontację własnych pomysłów z realnymi wyzwaniami rynku.
Stowarzyszenie jest ważnym partnerem samorządu lokalnego w procesie rozwijania klimatu sprzyjającego przedsiębiorczości. Podejmuje szerokie działania na rzecz promowania gminy Tarnowo Podgórne jako miejsca atrakcyjnego dla inwestorów. Jednocześnie pomaga lokalnym przedsiębiorstwom w procesie umacniania pozycji na rynkach krajowych
i międzynarodowych.

Amazon  – za trafny wybór

Podejmując decyzję o ulokowaniu Centrum Dystrybucyjnego w Europie Centralnej, amerykańska firma Amazon brała pod uwagę kilka potencjalnych lokalizacji. Po wnikliwej analizie wybrano gminę Tarnowo Podgórne uznając, iż zaproponowane warunki najlepiej spełniają wysokie wymagania i oczekiwania inwestora.
Rozpoczęta w październiku 2013 roku budowa Centrum Dystrybucyjnego w gminie Tarnowo Podgórne zakończy się w sierpniu tego roku. Zabudowanych zostanie 95 tys. m2. Równolegle powstaną bezpieczne rozwiązania komunikacyjne służące logistycznej obsłudze firmy Amazon, zlokalizowanych  w pobliżu firm i mieszkańców. Planowany koszt to 125 mln euro.
Docelowo firma Amazon będzie pracodawcą dla 2 000 osób, a w okresach przedświątecznych dla dodatkowych 3 000.
Decyzja o ulokowaniu Centrum logistycznego Amazon podnosi prestiż Gminy Tarnowo Podgórne  w oczach międzynarodowego biznesu. Jest dowodem zaufania dla lokalnego samorządu oraz docenienia stabilnej polityki wspierania przedsiębiorczości.

Sławomir Lechna 

Tarnowscy przedsiębiorcy o perspektywach 2014 roku – czytaj tutaj.

Dodaj komentarz