Tadeusz Biedzki zdobywcą Bursztynowego Motyla


Rozstrzygnięta została XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla dla najlepszej polskiej książki 2015 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Konkurs organizuje Biblioteka Raczyńskich, a w tym roku jego zwycięzcą została książka Tadeusza Biedzkiego „W piekle eboli”. Wręczenie nagrody dzisiaj w południe w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Bursztynowy motyl 4

 

„W piekle eboli” to pierwsza w świecie książka o przerażającej wyprawie do krajów, gdzie szerzy się ta straszna choroba. Tadeusz Biedzki na początku 2015 r. zaryzykował niebezpieczną podróż po Afryce Zachodniej, nielegalnie dostał się do Gwinei, Sierra Leone i Liberii, gdzie szalała epidemia eboli. Był tam jedynym polskim i jednym z nielicznych zachodnich reporterów.

Nagrodzona książka jest zapisem tej wyprawy. Jury składające się z dziennikarzy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy pod przewodnictwem dyrektora Biblioteki Raczyńskich Anny Gruszeckiej doceniło ją za „pokazanie bez stereotypów i retuszu Afryki Zachodniej oraz zmieniających się relacji międzyludzkich w obliczu zagrożenia wirusem”.

Tadeusz Biedzki – jest pisarzem, podróżnikiem i przedsiębiorcą. Od 25 lat podróżuje z żoną po świecie, zaglądając tam, gdzie nie docierają turyści. Odwiedził kilkadziesiąt krajów. Fascynuje go egzotyka, Trzeci Świat i historia. Napisał już kilka książek: „Sen pod baobabem” to niezwykłe losy ludzi Czarnego Lądu. Wydaną w 2013 r. „Zabawkę Boga” porównywano z „Kodem Leonarda da Vinci” oraz „Imieniem róży”. Zakon Rycerski Templariuszy nagrodził ją Honorowym Mieczem Dobrego Rycerza. „Dziesięć bram świata” to wybór najbardziej dramatycznych doświadczeń, jakie przeżył podczas swoich podróży.

Organizatorami konkursu odbywającego się od 1996 roku są Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. W roku 1994, podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera, postanowiono przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej, a patronem wydarzenia uczynić największego poznańskiego obieżyświata, znanego w Polsce i świecie.

Uroczystość wręczenia nagrody (pieniężnej, ufundowanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz statuetki, „Bursztynowego Motyla”) odbywa się corocznie w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera „Pod Totemem” w Puszczykowie. W tym roku nagroda zostanie wręczona 30 maja w południe. Tego samego dnia o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbędzie się spotkanie autora z czytelnikami.

źródło poznan.pl / el/Biblioteka Raczyńskich

Dodaj komentarz