Tablica upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich w Czerwonaku


W Czerwonaku 18 lutego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Czerwonak. W wydarzeniu udział wzięły rodziny Powstańców, zaproszeni goście: Piotr Zalewski, reprezentujący starostę poznańskiego, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, kierownik i kustosz Muzeum Powstania Wielkopolskiego Marcin Wiśniewski, przedstawiciele Organizacji i Stowarzyszeń działających, zarówno na terenie gminy jak i poza jej granicami oraz mieszkańcy gminy.

Zgromadzonych licznie uczestników uroczystości przywitał wójt Marcin Wojtkowiak, który w swoim przemówieniu nawiązał do tradycji Powstania Wielkopolskiego. Podkreślił wkład mieszkańców naszej gminy w odzyskanie niepodległości. Wskazał na poświęcenie dzięki, któremu możemy dziś cieszyć się wolnością. Zaznaczył jak ważne jest budowanie poczucia dumy z ich dokonań oraz rozbudzanie patriotyzmu wśród najmłodszych pokoleń.

Następnie swoje przemówienia wygłosili przewodniczący Rady Gminy Wojciech Skrzekut, Piotr Zalewski oraz przedstawiciel rodzin powstańczych Jerzy Wolniewicz, który podkreślił jak ważne jest upamiętnianie bohaterów powstania i ocalanie pamięci o ich poświęceniu.

Tablicę pamiątkową odsłonił wójt Marcin Wojtkowiak wraz z Marią Wielebską, z której to rodziny wywodzi się Rajmund Tarczewski – Powstaniec Wielkopolski. Warto zaznaczyć, że głaz, na którym umieszczono tablicę dodatkowo zdobią dwie repliki broni wykonane z twardego drewna i metalu, wykonane ręcznie przez Mariana Klessa z pomocą Sławomira Matelskiego i Jaromira Korty.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz