Szpital w Puszczykowie buduje nowy blok operacyjny


Budowa nowego bloku operacyjnego z pięcioma nowoczesnymi salami  i centralną sterylizatornią zacznie się w maju i potrwa ponad rok. Koszt inwestycji szacuje się na ponad 21 milionów złotych.

We wtorek starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski wmurował w miejscu budowy akt erekcyjny.

– To zakończenie długiego etapu w życiu szpitala, który zaczął się w lutym 2004 roku, od ratowania budżetu, spłacania długów, potem inwestowania oraz modernizacji infrastruktury i sprzętu. Dopiero potem rozpoczęły się duże inwestycje, w tym m.in. w termomodernizację. Nowy blok operacyjny postawi nas na rynku usług medycznych w zupełnie innym miejscu. Otworzy nowe możliwości funkcjonowania. Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. A przypomnę, że przed nami dalsze inwestycje i rozwój, także kadry. Mamy w powiecie plany inwestycji medycznych na wiele lat i na wiele milionów – powiedział  starosta Jan Grabkowski.

W bloku operacyjnym o powierzchni 2 tys. m kw. znajdzie się pięć supernowoczesnych sal operacyjnych oraz centralna sterylizatornia. Blok operacyjny został zaprojektowany z uwzględnieniem najnowszych standardów wymaganych dla tego typu obiektów.

– Spośród piętnastu oddziałów funkcjonujących w szpitalu połowa to oddziały zabiegowe, tak więc połowa z pośród 20 tysięcy pacjentów leczonych rocznie w Puszczykowie skorzysta z nowego bloku. Z dumą obserwuję postępy prac budowlanych, bo wiem jak bardzo ta inwestycja jest nam potrzebna. Blok operacyjny jest sercem każdego szpitala. Nasze obecne „serce”, jak na ponad 40-letni organ, wymaga już kuracji. Nowe sale operacyjne, z pewnością ułatwią przeprowadzanie unikatowych zabiegów, są również gwarancją bezpieczeństwa epidemiologicznego – mówiła prezes szpitala Ewa Wieja.

Budowa nowego bloku rozpocznie się w maju i już pod koniec przyszłego roku będzie mógł przyjąć  pierwszych pacjentów. Koszt budowy wyniesie blisko 18 mln zł, a wyposażenie pochłonie niemal 3 miliony złotych. Inwestycja jest finansowana z dotacji powiatu poznańskiego oraz środków wypracowanych przez szpital.

 

Dodaj komentarz