Szczepienia przeciwko HPV także dla chłopców!


Powiat poznański rozpoczyna bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla młodych mieszkańców. W tym roku, po raz pierwszy program skierowany jest również do chłopców. Chętnych przyjmie kilkanaście gminnych placówek medycznych. Dotychczas z akcji, na które powiat wydał 3,8 miliona złotych, skorzystało blisko 9 tysięcy dzieci. Szacuje się, że szczepionki, po podaniu zalecanych 3 dawek, zmniejszają ryzyko zachorowania nawet do 90 procent.

 

– Program szczepień ochronnych dla dziewcząt przeciw HPV realizujemy już od 11 lat. W tym roku rozszerzamy go o nową grupę docelową – chłopców. Planujemy zaszczepić 750 dzieci. – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Tym razem na ich realizację programu przeznaczymy 337 tysięcy złotych.

Szczepienia chroniące przed zakażeniami wirusem HPV będą realizowane od 24 kwietnia br. Skierowane są do zameldowanych na terenie powiatu poznańskiego dziewcząt i chłopców z rocznika 2005 oraz dziewcząt z rocznika 2004, które nie zaszczepiły się lub skorzystały z niepełnego cyklu w ubiegłym roku.

– Zapisy rozpoczynają się od środy, 24 kwietnia i prowadzone są zgodnie z harmonogramem spotkań edukacyjno-informacyjnych dla rodziców w poszczególnych gminach. Jeżeli dzieci nie zostaną zapisane podczas zebrania, możliwe jest ich telefoniczne zgłoszenie następnego dnia. Każda gmina ma ustalony limit szczepień. Warto więc pamiętać o terminach i skorzystać z możliwości dokonania zapisów właśnie na spotkaniach. Są one również doskonałą okazją do rozwiązania wątpliwości dotyczących szczepień i poszerzenia swojej wiedzy między innymi na temat zapobiegania nowotworom szyjki macicy – wyjaśnia Teresa Krause, koordynator szczepień ochronnych z Przychodni EDICTUM.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz