Szacowanie strat po weekendowych burzach


Grad i deszcze nawalne nawiedziły w minionych dniach Wielkopolskę. W związku z frontem burzowym wojewoda Zbigniew Hoffmann zorganizował wideokonferencję, w której udział wzięli przedstawiciele poszkodowanych samorządów.

W miniony weekend straż pożarna podejmowała głównie interwencje związane z wypompowywaniem wody oraz usuwaniem połamanych konarów drzew. W sobotę (2 czerwca) odnotowano łącznie ok. 130 interwencji strażaków oraz ok. 500 odbiorców pozbawionych prądu. W niedzielę w godzinach porannych wszystkie awarie zasilania zostały usunięte. Tego samego dnia odnotowano również mniejszą liczbę interwencji straży pożarnej. Było ich 52.

Do poważniejszych zdarzeń należy zaliczyć wyłączenie z ruchu drogi powiatowej Biernatki – Zaniemyśl. Gwałtowane ulewy doprowadziły do poważnego uszkodzenia jej nawierzchni. Z kolei w Solcu (pow. Średzki) doszło do uszkodzenia budynku mieszkalnego. W niedzielę w Kole intensywne opady spowodowały niewielkie zalanie Izby Przyjęć. Na czas usuwania skutków zdarzenia pacjentów przekierowywano na SOR w Koninie. Obecnie kolska Izba Przyjęć działa bez zakłóceń.

Podczas dzisiejszej wideokonferencji rozmawiałem z poszkodowanymi samorządami. Największe problemy dotyczą zalanych posesji oraz pojedynczych braków prądu. W Biernatkach została zalana droga, powodując uszkodzenie nawierzchni. Poszkodowane zostały również uprawy warzyw i owoców. Samorządy, że w ramach naszych możliwości, mogą liczyć na wsparcie ze strony urzędu. Podczas wideokonferencji większość z nich deklarowała, że są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze szkodami – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann – Teraz szacowaniem strat zajmują się lokalne zespoły komisji, które ocenią zakres i wysokości szkód w rolnictwie – dodaje wojewoda.

Największe szkody w uprawach spowodowane deszczem nawalnym oraz gradem wystąpiły na terenie gmin Kórnik (miejscowości Biernatki, Błażejewo, Bnin), Zaniemyśl (m. Bożydar, Jaszkowo) oraz Środa Wielkopolska (m. Trzebisławki). Poszkodowane zostały głównie uprawy warzyw i owoców, m.in. truskawek. Szacowaniem strat zajmują się lokalne zespoły Komisji do szacowania zakresu i wysokości szkód w rolnictwie.

fot. OSP Kórnik

 

Dodaj komentarz