Święto Działkowca i 120-lecie ogrodnictwa działkowego (ZDJĘCIA)


9 września w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Euro 2012 uroczyście świętowano Okręgowy Dzień Działkowca. Tegoroczne święto miało szczególny charakter, bo wiązało się z 120-leciem ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich oraz 90-leciem założenia pierwszej organizacji działkowców – Towarzystwa Ogrodów Działkowych Rzeczpospolitej Polski. Oprócz polskich działkowców w uroczystościach wzięli niemieccy z Westfalii-Lippe – z okazji 30-lecia współpracy.

Witając przybyłych na uroczystość, prezes OZ PZD dr Zdzisław Śliwa wymienił m.in. zastępcę  prezydenta miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego oraz starostów powiatów, burmistrzów miast i gmin w których są Rodzinne Ogrody Działkowe. Oprócz wystąpienia Zdzisława Śliwy był też referat Honorowego Prezesa OZ PZD Henryka Sobańskiego na temat historii ogrodnictwa działkowego. Do tradycji nawiązał też przewodniczący delegacji niemieckich działkowców Wilhelm Spiess.

Piosenkę Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” zaśpiewali z prowadzącym uroczystość  Andrzejem Lajborkiem wszyscy działkowcy. Niektórzy z nich zostali uhonorowani odznakami „Za zasługi dla PZD” lub „Zasłużony Działkowiec”. Finałem uroczystości było wręczenie nagród w konkursach „ROD Roku 2017” (zwyciężył poznański Ogród im. Żwirki Wigury II) oraz „Wzorowa Działka Roku 2017”. Koncert zespołu Forcom Band z Marianną Ćwiąkałą oraz recital Tomasza Dziubińskiego zorganizowane przez Krzysztofa Wodniczaka sprawiły, że zabawa przy grillu była wspaniała. Jej uczestnicy czekają na następny Dzień Działkowca. Będzie wkrótce, bo już za rok… Sądzę, że tegoroczny był najlepszy z dotychczasowych. Nie jest to tylko moja opinia…

Tekst i zdjęcia

Andrzej Górczyński 

Dodaj komentarz