Swarzędz w PKM, węzeł przesiadkowy otwarty


W czasie uroczystości powiedzieli:

Wojciech Jankowiak – wicemarszałek województwa wielkopolskiego: Swarzędz to największa gmina w powiecie poznańskim, tutaj ulokowane są liczne zakłady pracy i szkoły. Dlatego tak ważne jest, aby tutaj uruchomić Poznańską Kolej Metropolitalną. PKM docelowo pojedzie do Wrześni, ale tam muszą się najpierw zakończyć prace remontowe. Jesteśmy jednym wielkim metropolitalnym organizmem i temu organizmowi musimy dostarczyć produkt w postaci sprawnej komunikacji zbiorowej.

Jan Grabkowski – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań (starosta poznański): Warto było 11 lat temu zainicjować projekt metropolii Poznań. Dzisiaj poprzez wprowadzane rozwiązania potwierdzamy, że jesteśmy na właściwej drodze. Wymienić można choćby inwestycje realizowane w ramach ZIT, czy Poznańską Kolej Metropolitalną. Pokazaliśmy, że potrafimy zgodnie pracować dla wspólnego celu, który przyniesie korzyści mieszkańcom naszego małego regionu.

 Maciej Wudarski – zastępca prezydenta miasta Poznania: Inauguracja połączeń kolejowych pomiędzy Poznaniem a Swarzędzem ma duże znaczenie dla Poznania. Pociągi części połączeń, zatrzymywać się będą tylko na chwilę na stacji Poznań Główny, aby wymienić pasażerów. Dla Poznania to są początki szybkiej kolei miejskiej. Rozwiązanie zmniejszy liczbę korków na ulicach oraz zwiększy wygodę podróżowania pasażerów, którzy nie chcą korzystać z samochodu lub nie mogą.

Marian Szkudlarek – burmistrz miasta i gminy Swarzędz (członek zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań): Cieszymy się z węzłów przesiadkowych w Swarzędzu i Kobylnicy, a także z ekologicznych autobusów. Już planujemy kolejne projekty i zakupy, które będziemy chcieli realizować w ramach ZIT-ów.

Włodzimierz Wilkanowicz – prezes zarządu Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o.: Umowa podpisana, zasady finansowania określone, teraz my, Koleje Wielkopolskie musimy wypełnić swoje obowiązki, wykonać to, co uzgodnili samorządowcy. Chcę państwa zapewnić, że Koleje Wielkopolskie to sprawny operator, dzięki Samorządowi Województwa dysponujący nowoczesnym, wysokiej jakości taborem. Jesteśmy dobrze przygotowani tak w zakresie wykonywania przewozów, jak i utrzymywania taboru.

W trakcie uroczystości Stowarzyszenie Metropolia Poznań promowało przygotowywany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu spektakl „Rodzina Adamsów”, którego premiera odbędzie się 22 września. Dlatego wśród uczestników uroczystości znalazły się trzy, wyróżniające się ubiorem i sposobem bycia, osoby. Aktorzy wzbudzili duże zainteresowanie.

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz