Swarzędz w PKM, węzeł przesiadkowy otwarty


Otwarty 6 września węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP w Swarzędzu stanowi duże udogodnienie dla mieszkańców gminy Swarzędz, którzy na co dzień korzystają z komunikacji publicznej. Rozwiązanie, razem z połączeniami kolejowymi funkcjonującymi w ramach Poznańskiej Kolej Metropolitalnej (PKM) powinny zachęcić osoby dojeżdżające do Poznania do pozostawienia samochodu w garażu. 6 września w Swarzędzu, oprócz otwarcia węzła, doszło do podpisania umowy przystąpienia Swarzędza do systemu PKM. – To historyczne wydarzenie dla Swarzędza – mówił Marian Szkudlarek burmistrz gminy.  

Całkowity koszt budowy węzłów przesiadkowych na terenie gminy Swarzędz (w Swarzędzu i Kobylnicy) wyniósł ponad 13,5 mln zł. Inwestycje otrzymały dofinansowanie w wysokości prawie 8,9 mln zł, przyznane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania ze środków WRPO na lata 2014-2020.

W Swarzędzu inwestycja objęła m.in. budowę przystanku początkowego i końcowego większości linii autobusowych komunikacji miejskiej organizowanej przez gminę Swarzędz. Przystanek może obsługiwać 4 pojazdy na dwóch wyposażonych w wiaty przystankowe peronach autobusowych. Węzeł składa się ponadto z parkingów dla 94 samochodów osobowych oraz wiat rowerowych mogących pomieścić 30 jednośladów.

Przy dworcu przebiega trasa nowej linii autobusowej nr 494, która łączy miejscowość Garby z węzłem przesiadkowym w Kobylnicy, na której kursują nowo zakupione ekologiczne autobusy hybrydowe.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz