EUROatrakcje dla poznaniaków (Galeria)


Od czasu rozpoczęcia mistrzostw teren Strefy stał się sportowym i kulturalnym centrum regionu. Wielkie wydarzenia za nami, ostatni mecz w Poznaniu już został rozegrany, ale jeszcze większe – przed nami, już w najbliższych dniach zapewniają organizatorzy Strefy. Czeka nas ponad 140 godzin emocji, zabawy i rozrywki.  O tych najważniejszych mówili w Centrum Medialnym m.in. Ryszard Grobelny, prezydent miasta Poznania, oraz Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds.  EURO 2012. Gośćmi specjalnymi byli Hanna Banaszak i Bartosz Bosacki.

 

konferencja

 

– Przez strefę kibica przewinęło się już blisko 450 tys kibiców. Oceniając  poprzednie imprezy liczyliśmy na 500 tysięcy ale do końca mistrzostw – mówił prezydent Ryszard Grobelny. – Cieszy nas niezmiernie liczba kibiców, którzy dotarli do naszego miasta. Było ich wielu – 70 tysięcy Irlandczyków, 40 tys. Chorwatów i 15 tys. Włochów. Było również ponad 400 akredytowanych dziennikarzy nie tylko  z Europy, ale i z Chin, Meksyku oraz krajów arabskich. To były znakomite dni dla promocji Poznania – dodał.

Powiedział również, że co prawda Euro 2012 w wymiarze sportowym skończyło się dla miasta, teraz będziemy śledzić je tylko we własnym gronie, ale apelował do mieszkańców Poznania o to, by tą wspaniała atmosferę pociągnąć do meczu finałowego: – Zróbmy to dla siebie – powiedział.

– Od momentu pomysłu na stworzenie Strefy mówiliśmy o tym by była ona przede wszystkim dla poznaniaków. Zgadzam się więc z apelem pana prezydenta, bawmy się dalej, niech ta atmosfera mistrzostw wciąż w nas trwa – mówił Michał Prymas.

Mistrzostwa od strony sportowej próbował ocenić Ambasador Euro 2012, Bartosz Bosacki. Z żalem mówił o tym, że Polacy już nie grają, Uważa, że jest to drużyna, która ma olbrzymi potencjał, ale nie został on wykorzystany. – Kibicujmy jednak Euro dalej, przecież to wielkie święto piłki nożnej i co najważniejsze tu u nas w Polsce i w Poznaniu. Pytają mnie kibice za kogo teraz ściskam kciuki. Odpowiadam wtedy, jestem kibicem dobrej piłki nożnej obojętnie kto gra. Bawmy się więc i cieszmy korzystając z atrakcji Strefy – mówił były piłkarz Lecha Poznań.

We wszystkich wypowiedziach przewijał się żal, że kibice Irlandii wracają do domu. Za komentarz przywołano wypowiedź pewnej pani dla radia, która powiedziała: – Po Euro poznaniakom zostaną trzy rzeczy. Po pierwsze wiemy co znaczy słowo friends. Po drugie, ile by nie było połączeń z Poznania do Dublina. to i tak będzie za mało. I po trzecie  kibice z Irlandii pokazali nam jak kibicować nawet wtedy kiedy ich piłkarze przegrywają.

A co nas czeka jeszcze w Strefie do końca mistrzostw?

W Strefie Kibica będą transmitowane wszystkie mecze UEFA EURO 2012™. Najlepsze drużyny kontynentu rozegrają jeszcze 9 spotkań, w tym najważniejsze – finałowe.

Przed nami wiele ważnych wydarzeń muzycznych, w tym m.in. „Strefa Hip-Hop”, „Rock Pure Pleasure” z zespołami Luxtorpeda i Coma, festiwal „Poznań Alternative Energy” z Die Antwoord, Imieniny Miasta, podczas których zagra Alphaville czy koncerty Raya Wilsona, Macieja Maleńczuka, De Mono, Elektrycznych Gitar i Hanny Banaszak. Poznańską kulturę na Placu Wolności reprezentować będą zespoły Polskiego Teatru Tańca i Teatru Porywacze Ciał.

Atrakcyjny dla wszystkich poznaniaków będzie na pewno program Dni Sportu (28-29.06): turniej piłkarski, zumba, joga, spinning oraz warsztaty dietetyczne zdrowej kuchni z Tomaszem Jakubiakiem, gotującym, na co dzień w jednym z programów telewizyjnych.

Mieszkańców okolic Placu Wolności ucieszy zapewne Dzień Sąsiada Strefy w dniu 24 czerwca, w ramach którego na Trybuny Komfort zaprosimy wszystkich zameldowanych w obrębie „Obszaru wyłączonego z ruchu”.

Strefa Junior zaprosi na festiwal Kids Folk Fun, będą występy zespołów dziecięcych, rozgrywki w piłkę nożną i guzikową czy wspólne wykonywanie maskotek piłkarskich.

 

Co jeszcze przed nami?

Najważniejsze koncerty:
– „Strefa Hip Hop” (20.06): Sokół i Marysia Starosta, Eldo, Łona i Webber, donGURALesko, Mrokas
– „Rock Pure Pleasure” (25.06): Luxtorpeda, COMA, Hurt, Voltage Betty, Ziemianie
– „Poznań Alternative Energy” (26.06): Die Antwoord, Gaba Kulka, The Ploy, Vera Korthals
– „Imieniny Poznania”: Alphaville (29.06), Hanna Banaszak (30.06)
– Ray Wilson (Genesis vs. Stiltskin) (23.06)
– Elektryczne Gitary (24.06)
– De Mono, Ewa Jach (01.07)
– Maciej Maleńczuk (27.06)
– Doniu, Kris, Ascetoholix (28.06)

Teatry:
– Polski Teatr Tańca „FootBall@…” (21.06)
– Teatr Porywacze Ciał „Cykliści” (27.06)

Inne wydarzenia:
– Dni Sportu (28-29.06)
– Krewni Euro (23.06)

Juliusz Podolski, exPress Dziennikarska Agencja Usługowa

Fot. J. Podolski, Strefa Kibica

 

Trackbacks for this post

  1. […] Centrum Medialnym odbył się briefing Prezydenta Poznania i zespołu odpowiedzialnego za organizację Strefy Kibica w Poznaniu. Ryszard Grobelny przedstawił najważniejsze statystyki dotyczące UEFA EURO 2012tm w Poznaniu: […]

Dodaj komentarz