SONDA: Jasne zasady, cios za cios – poznańska mapa sportów walki


Sporty walki uzyskują coraz większą popularność. Widowiskowość, przypisywanie zawodnikom ról współczesnych gladiatorów i możliwość wszechstronnego rozwoju powodują, że rośnie zarówno pula kibiców, jak i osób trenujących sporty walki. A jak kształtuje się sytuacja na poznańskim podwórku?

W naszej kolejnej ankiecie Naszego Głosu Poznańskiego i Sport Analytics zaproponowaliśmy Czytelnikom wytypowanie tego sportu walki, którego poznańscy reprezentanci mają największe szanse na osiągnięcie sukcesów na arenach krajowych i międzynarodowych. W podsumowaniu ujęliśmy typy 122 Czytelników NGP.

Jak wygląda klasyfikacja na podium? Pierwsze miejsce – z wynikiem 61% głosów – przypadło w udziale poznańskim kick-bokserom. W dobie popularności medialnej mieszanych sztuk walk tak wysokiego wyniku kick-boxingu nikt się chyba nie spodziewał, mimo iż Poznań ma zarówno bogatą historię jak i atrakcyjną teraźniejszość w tej dyscyplinie – jeśli wspomnieć tylko nazwiska Jacka Dreli, Radosława Laskowskiego czy też Maciej Michalaka.

Druga lokata przypadła taekwondo – na tę „srebrną” dyscyplinę sportową oddało swój głos 25% naszych respondentów. Trzecie miejsce na podium wywalczyło MMA (z 14% głosów). Kolejne miejsca, już poza podium, przypadły w udziale: boksowi i brazylijskiemu ju-jitsu (ex aequo 4 lokata – po 7% głosów), dalej zaś uplasowały się: boks tajski, judo, zapasy, karate i kendo.

Tradycją naszych podsumowań jest prezentacja wybranych wypowiedzi respondentów. Największą aktywnością w tym obszarze wykazali się kibice i miłośnicy taekwondo. Opinie z tzw. „wolnego ringu” pozostawiamy w pisowni oryginalnej:

„Zawodnicy AZS Taekwondo Poznań są bardzo profesjonalnie przygotowywani pod każdym kątem obejmującym trening – począwszy od mów motywacyjnych poprzez poznawanie zasad właściwego odżywiania, planowania czasu odpoczynku i pracy na profesjonalnie przeprowadzanych treningach zakończywszy.

Mają najlepszych Trenerów, którzy poprzez właściwe poznanie zalet i słabych punktów swoich zawodników potrafią doprowadzić swoich podopiecznych do zwycięstwa.” (Hubert)

„Taekwondo w Polsce stoi na wysokim poziomie szczególnie u młodych zawodników, których mamy wielu. Obiecujące młode talenty już odnoszą zwycięstwa na międzynarodowych arenach, a ich szkoleniowcy dbają o ich dalszy rozwój” (Karola)

„Poznań jest najlepszym ośrodkiem taekwondo w Polsce, a zawodnicy walczą o najwyższe miejsca na ME i MŚ. Taekwondo to dyscyplina olimpijska a już za rok IO. Poznaniacy mają szansę tam się pojawić i walczyć o wynik!!” (Andrzej Melener)

„Wszystkie sporty walki będą się rozwijały. Kładziemy coraz większy nacisk na rozwój fizyczny, dbamy o formę! Na popularności zyskują zarówno „elitarne” taekwondo i kendo, jak i „popularne” mieszane sztuki walki.” (Weteran)

„W Poznaniu jak i w innych dużych miastach Europy powstają kluby ‘fajterskie’ – jak grzyby po deszczu. Nagłaśnianie i popularyzację sportów walki zawdzięczamy mediom. Sporo fanów sportu jest też znudzonych wiecznie przegrywająca reprezentacją narodową piłki nożnej i szuka rozrywki w innych dyscyplinach. W Polsce mamy do czynienia z wyżem demograficznym którego przedstawiciele coraz częściej wybierają sport zamiast stania pod klatką. Stąd też dużo młodych ludzi w obecnym czasie trenuje, również sporty walki. Nie na lepszych lub gorszych sportów, każda forma aktywności fizycznej jest dobra! Czasem tylko infrastruktury brak.” (Hoover)

„MMA to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu na świecie. Zainteresowanie nią mediów, a co za tym idzie, również kibiców jest stale rosnące. Transmisje najważniejszych gal niewiele już ustępują oglądalnością meczom reprezentacji piłkarskiej. Trudno o lepszy argument. A brazylijskie ju-jitsu? To jedna z podstaw wyszkolenia zawodnika MMA. Do tego zdaniem wielu trenerów Polska jest czwartą siłą na świecie w tym sporcie ustępując jedynie Brazylii, Japonii i Stanom Zjednoczonym. Liczne medale, które zdobywają nasi zawodnicy są tego najlepszym dowodem” (Krzysztof Skrzypek)

W dalszej części artykułu pozwoliliśmy sobie opisać też aktualną pozycję poznańskiego kick-boxingu. Można odnieść wrażenie, że jest to obecnie nieco zapomniana dyscyplina sportów walki, która najwięcej straciła poprzez problemy federacji K-1. Nie pomaga też fakt stale wzrastającej popularności MMA, którego kick-boxing stał się niejako „ofiarą”. Jest to trochę zaskakujące, ponieważ większość walk w mieszanych sztukach walki odbywa się w parterze, zaś najbardziej emocjonujące są jednak akcje w stójce. Tylko wprawne oko jest w stanie uchwycić zapaśniczy kunszt zawodników MMA, przez co oglądanie dwóch osób „przytulających” się do siebie na ringu może być dla części postronnych obserwatorów nudne. Pamiętajmy jednak, że MMA to nie tylko sport – to też zjawisko kulturowe i biznes, stąd też zapewne bierze się jego wysoka popularność. W tym miejscu pojawia się kick-boxing. Wszystkie walki odbywają się w stójce, są dynamiczne, często bardzo zaskakujące i emocjonujące. Z pewnością sport ten ma niesamowity potencjał.

W Polsce prawdopodobnie mało kto pamięta już sukcesy Marka Piotrowskiego, który na przełomie lat 80- i 90-tych zyskał miano bohatera narodowego sportów walki. Mimo, iż sam zawodnik zakończył karierę kilkanaście lat temu i czasy jego popularności minęły to wciąż dużo osób trenuje kick-boxing. Również w Poznaniu, który obok Gdańska, Warszawy i Radomia należy do najsilniejszych ośrodków kick-bokserskich w Polsce. Ojcem poznańskiego kickboxingu był Jacek Drela i w środowisku sportowym to nazwisko jest wciąż żywe. Wielkopolskie kluby mają w swoich szeregach zawodowców z sukcesami, zaś do najpopularniejszych poznańskich klubów należą: KKS Sporty Walki, OUR TEAM i Czerwony Smok.

KKS Sporty Walki to klub z profesjonalnym zapleczem, posiadający trenerów odnoszących sukcesy w swoich dyscyplinach. Łukasz Szulc jest mistrzem Łotwy i pięciokrotnym mistrzem Polski w kick-boxingu. Złotym medalistom mistrzostw świata weteranów i trenerem kadry narodowej w formule full-contact jest zaś Radosław Laskowski. Na mistrzostwach Polski obywających się w kwietniu tego roku w Luboniu zawodnicy klubu zdobyli 11 medali. W finałowej walce formuły full-contact zmierzyło się ze sobą dwóch sportowców KKS-u – Piotr Odważny i Kajetan Kierstein. Lepszy okazał się Odważny i to on zdobył tytuł mistrzowski. Świetne wyniki osiągają również młodzi zawodnicy tego zespołu, m.in. Jakub Kasprzak – brązowy medalista ostatnich Mistrzostw Polski Juniorów. W czerwcu zawodnicy tego klubu będą brali udział w Pucharze Świata we Włoszech.

OUR Team jest kolejnym poznańskim klubem z sukcesami. Założycielem klubu jest Jakub Smoliński, który zdobywał szlify trenerskie u Marka Piotrowskiego. Smoliński przez 11 lat współpracował z Kadrą Narodową Polski Juniorów. Jego największe trenerskie osiągnięcie to 7 medali na Mistrzostwach Polski. Poza tym to świetny zawodnik mający na swoim koncie medale Mistrzostw Polski. Obecnie klubem OUR TEAM zajmuje się brat Jakuba – Łukasz Smoliński, absolwent poznańskiego AWF. Jako trener wychował już kilku zawodników zaznaczających swoją obecność w kadrze narodowej, m.in. Bartosza Kowalskiego i Adriana Szymanowskiego. Jego podopieczni zdobyli 29 medali na Mistrzostwach Polski (w tym aż 12 złotych) oraz jeden medal Mistrzostw Europy. Do najbardziej utytułowanych i obecnie trenujących zawodników należą Kamil „Tornado” Szłapka, wielokrotny indywidualny mistrz Polski oraz członek kadry narodowej.

Kolejnym liczącym się w Poznaniu klubem jest Czerwony Smok. Podobnie jak poprzednie kluby i ten ma znakomitą kadrę trenerską. Maciej Michalak jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski oraz imprez międzynarodowych i równie dobrze sprawdza się w roli trenera. Jego podopieczni wielokrotne już zdobywali medale na Mistrzostwach Polski i Europy. Wspomnieć tu należy Bartosza Jezierskiego specjalizującego się, poza kick-boxingiem, w boksie tajskim i taekwondo. W tym ostatnim jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. Na swoim koncie ma też złoty medal Mistrzostw Polski w kick-boxingu.

Kolejny raz mamy okazję przekonać się, że Poznań to nie tylko piłka nożna. Dobra kondycja kick-boxingu w Poznaniu to świetna wiadomość dla fanów sportów walk. Poza wymienionymi powyżej klubami działa w mieście jeszcze kilka pomniejszych. Spora część z nich nie zamyka się tylko w obrębie jednej dyscypliny sportowej. Większość oferuje również zajęcia dla dzieci i osób chętnych poznać sztuki walki, choć niekoniecznie zainteresowanych czynnym udziałem w imprezach sportowych.

Podsumowując pragniemy również przypomnieć, że sporty walki nie mają nic wspólnego z ulicznymi bijatykami i nieuzasadnioną agresją – jak wszystkie dyscypliny sportowe ukierunkowane są na osiąganie sukcesów, uzyskiwanie tytułów mistrzowskich i awanse w klasyfikacjach.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat wyników naszej sondy lub podyskutować z autorami po prostu wyślij do nas wiadomość – pod adres: kontakt@sportanalytics.pl

Kolejnej ankiety wypatrujcie już teraz w serwisie NGP. Jesteśmy w górnym prawym narożniku strony. W następnej sondzie powiążemy muzykę ze sportem. Zaciekawieni? Polecamy się uwadze Czytelników!

Arkadiusz Wawrzyniak
Marcin Cybulski
www.SportAnalytics.pl

 

 

Dodaj komentarz