Solaris sprzedany Hiszpanom


Natomiast poznański Modertrans, znany na miejscowym, a także krajowym rynku komunikacyjnym, po raz pierwszy w historii przedsiębiorstwa uczestniczy w zagranicznym przetargu na dostawę 6 tramwajów niskopodłogowych dla łotewskiej Lipawy –poinformował portal Transport Publiczny.

Konkurentem Modertransu jest w tym przetargu chorwacki Končar. Modertrans zaproponował dla Lipawy tramwaj Moderus Gamma. Prototyp tego modelu jeździ  po poznańskich ulicach. W ubiegłym roku testowany był też na trasach w Gdańsku. Tamże dostał prestiżową nagrodę na targach TRAKO, w kategorii: „tabor szynowy” – w konkursie Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej o nagrodę Prof. Jana Podoskiego. Nagroda (statuetka) dla Modertransu przyznana została w kategorii: „najlepszych wyrobów i innowacyjnych rozwiązań technicznych i nowoczesnych technologii przeznaczonych dla trakcji elektrycznej w komunikacji miejskiej”.

Późną jesienią w Poznaniu pojawią się nieco inne, ale całkowicie niskopodłogowe tramwaje gammy. W sumie do końca 2019 roku po mieście będzie jeździć ich 50, w tym 20 dwukierunkowych. Oprócz gam, MPK w Poznaniu ma jeszcze 46 moderusów bet, częściowo niskopodłogowych (w środkowym członie pojazdu. Dobrze one uzupełniają tabor tramwajowy. Wagony tego typu jeżdżą też we Wrocławiu, w aglomeracji Górnego Śląska i w Szczecinie, a testowane były w Łodzi. Modertrans dostarczy też tramwaje jednoczłonowe z obniżoną podłogą w środkowej części pojazdu dla Elbląga i Katowic. Tramwajami z Modertransu zainteresował się też Grudziądz.

Zdjęcia: Andrzej Świątek

 

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz