Śnieżyce wkrótce zakwitną


– Jeżeli dodatnia temperatura się utrzyma, to w niedzielę, 18 marca śnieżyca zakwitnie – komunikat tej treści pojawił się na stronie rezerwatu Śnieżycowy Jar. To ważna informacja dla miłośników przyrody, którzy raz w roku chcą na własne oczy obejrzeć to nietypowe w tej części kraju zjawisko.

Przypomnijmy, że Śnieżycowy Jar znajduje się na terenie Leśnictwa Starczanowo, 3 km na południowy zachód od wsi Uchorowo w gminie Murowana Goślina.

Od 1975 roku Śnieżycowy Jar jest rezerwatem florystycznym stworzonym dla ochrony występującej tam masowo śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum), rośliny objętej w Polsce ochroną gatunkową. Rezerwat znajduje się na zboczach jaru schodzącego w kierunku doliny Warty i zajmuje obszar 9,27 ha. Wiele wskazuje na to, że śnieżyce zostały posadzone na tym terenie pod koniec XIX wieku. Do rezerwatu najlepiej dotrzeć ze Starczanowa. Warto przy tym jednak pamiętać, że Śnieżycowy Jar jest położony na terenie poligonu wojskowego i można go odwiedzać tylko w określone dni.

źródło powiat.poznan.pl

Dodaj komentarz