Smog-Poznań w czołówce!


Poznań znalazł się  wczoraj w czołówce zanieczyszczonych miast. Według aplikacji Air Visual podającej stan zanieczyszczenia powietrza na całym świecie gorzej było w tylko w Pekinie i Katowicach, i momentami we Wrocławiu. Przekroczenie poziomu informowania stężeń szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10 może się utrzymywać ze względu na bardzo słaby wiatr także dziś.

 

– W Kaliszu i w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego przekroczony został poziom informowania dla pyłu PM10, natomiast w Borówcu, Koninie, Pile i Poznaniu przy ul. Polanka odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny – tłumaczy Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne (bardzo słaby wiatr) przekroczenie może utrzymywać się i dziś, czyli 16 lutego.

– Można przebywać na zewnątrz, jednak lepiej powstrzymać się przed aktywnością fizyczną i wysiłkiem na powietrzu – wyjaśnia Maja Niezborała.

Wydział Ochrony Środowiska UMP apeluje do mieszkańców, aby  jeśli posiadają ogrzewanie elektryczne, gazowe lub z sieci miejskiej  przestali korzystać z pieców węglowych i kominków. Ci, którzy posiadają tylko ogrzewanie węglowe, powinni spalać w nim wyłącznie węgiel dobrej jakości. Zgodnie z ustawą o odpadach kategorycznie zabronione jest spalanie w paleniskach domowych jakichkolwiek odpadów, w tym płyt wiórowych, pilśniowych i impregnowanego drewna z mebli czy palet.

Podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń nie powinno się korzystać z pojazdów napędzanych silnikami Diesla, które nie są wyposażone w filtry cząstek stałych. Emisja zanieczyszczeń z tego rodzaju silników jest 100 razy większa niż z silników benzynowych.

 

 

Dodaj komentarz