Poznańscy radni ustalili kryteria rekrutacji do przedszkoli i przejęcie cmentarzy komunalnych


W kwietniu rozpocznie się rekrutacja do poznańskich przedszkoli. Radni uchwalili kryteria naboru, które w trakcie tego procesu będą obowiązywać. Rada Miasta Poznania  zdecydowała też, że Usługi Komunalne będą miały dodatkowe obowiązki – administrowanie cmentarzami komunalnymi.

Radni zdecydowali o zmianie statutu jednostki miejskiej Usługi Komunalne. Teraz oprócz zarządzania miejskimi szaletami i schroniskiem dla zwierząt, będzie także miała w swoich kompetencjach prowadzenie cmentarzy komunalnych. Miasto ma dwa takie cmentarze: na Junikowie i na Miłostowie. Usługi Komunalne będą zajmować się od strony formalnej całą administracją cmentarzy oraz przyjmowaniem opłat, zaś codziennym zarządzaniem najprawdopodobniej będzie zajmował się zewnętrzny operator. Szczegóły jego wyboru są w tej chwili przygotowywane.

Obecnie wszystkim zajmuje się spółdzielnia Universum, której w lipcu kończy się 25-letnia umowa z miastem. Miasto przejmie od niej całą dokumentację związaną z zarządzaniem obiektami cmentarnymi oraz grzebaniem zmarłych. Prezydent ustali też nowy cennik wszystkich opłat przewidzianych na terenie cmentarzy (w tym także opłaty wjazdowe, opłaty dla firm pogrzebowych, kamieniarskich itp.). Pieniądze z opłat cmentarnych będą po tych zmianach wpływały do budżetu miasta, a nie – jak do tej pory – na konto spółdzielni.  Wprowadzenie tych zmian teraz jest konieczne, by Usługi Komunalne mogły przygotować się do nowej roli i zawczasu przejąć od spółdzielni wszelką dokumentację. Dzięki temu 1 lipca nie będzie problemu z funkcjonowaniem cmentarzy komunalnych. W związku z nowym zadaniem, usługi planują zwiększyć zatrudnienie o jeden etat.

Nowe kryteria rekrutacji do przedszkoli

Z powodu zmian ustawowych Rada Miasta Poznania musiała uchwalić na nowo kryteria rekrutacji do miejskich przedszkoli. Tegoroczny nabór na rok szkolny 2017/2018 ma się rozpocząć w kwietniu. W przypadku tej rekrutacji są dwa rodzaje kryteriów: ustawowe, które są obowiązkowe w całym kraju oraz kryteria, które ustanawia samorząd prowadzący publiczne przedszkola. Tych kryteriów samorządowych jest sześć. W stosunku do ubiegłego roku zmienione zostało tylko jedno z nich. Zlikwidowane będzie to, przyznające punkty za fakt, że wniosek dotyczy dziecka 4, 5, 6-letniego. Zapewnienie miejsc dla takich dzieci jest bowiem teraz obowiązkiem ustawowym. Zamiast tego będzie kryterium zgłoszenia do danej placówki w czasie tej samej rekrutacji drugiego dziecka. To kryterium ma przede wszystkim zwiększyć szanse na przebywanie w jednej placówce bliźniąt.

Po zmianach kryteria uchwalone przez samorząd są następujące:

  • fakt zatrudnienia na umowę o pracę, prowadzenia działalności gospodarczej lub studiowania dziennie przez rodziców lub rodzica samotnie wychowującego (20 pkt.);
  • wskazanie preferencji na wybór danej placówki  jako pierwszej 50 pkt, jako drugiej 10 pkt, jako trzeciej 0 pkt.;
  • rodzeństwo w danym przedszkolu (50 pkt.);
  • zgłoszenie do danej placówki w czasie tej samej rekrutacji drugiego dziecka (15 pkt.);
  • rozliczanie PIT w Poznaniu przez obu rodziców lub rodzica samotnie wychowującego (20 pkt.);
  • kandydat z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny (60 pkt.);

Kryteria ustawowe, które są stosowane w pierwszej kolejności to:

  • pochodzenie dziecka z rodziny wielodzietnej,
  • niepełnosprawność dziecka, jednego lub dwóch rodziców,
  • rodzic samotnie wychowujący dziecko
  • dziecko wychowywane w ramach pieczy zastępczej

źródło www.poznan.pl / Jan Gładysiak/biuletyn.poznan.pl

Dodaj komentarz