Samochód dla uczniów Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego ,,Sancja”


Grupa Karlik przekazała na rzecz  Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego nowy samochód. Pojazd, dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, znacznie rozszerzy możliwości ośrodka w zakresie organizacji zajęć edukacyjnych i terapeutycznych dla jego podopiecznych.

Prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Równy Start” Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy im. Bł. Sancji Szymkowiak  obejmuje swymi działaniami edukacyjnymi i rehabilitacyjnymi grupę 20 dzieci i młodzież z głęboką wieloraką niepełnosprawnością, czyli osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębokim ze współistniejącą niepełnosprawnością ruchową, sensoryczną, autyzmem, w tym także   maluchy objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju.

– Ogrom pracy na rzecz dzieci i młodzieży, którą wykonują siostry Serafitki jest dla osób z zewnątrz niewyobrażalny. Każda pomoc jest tutaj potrzeba, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że są wśród nas ludzie dobrej woli. Jako miasto też staramy się pomagać. Ale to ma barkach sióstr spoczywa ciężar codziennej pracy z podopiecznymi ośrodka. Cieszę się, że możemy dzisiaj razem z firmą Karlik małą cegiełkę do tego wysiłku dołożyć i wywołać uśmiech na twarzy sióstr oraz ich podopiecznych – mówił podczas przekazania samochodu dla ośrodka Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Praca sióstr Serafitek z podopiecznymi, zajęcia terapeutyczne i edukacyjne mają na celu uzyskanie przez wychowanków szkoły pewnego stopnia autonomii, szczególnie w sferze komunikacji swoich potrzeb.

– Nasi uczniowie to osoby od 0 – 25 roku życia, które w większości nie poruszają się samodzielnie. Stan ich zdrowia często sprawia, że muszą korzystać również ze sprzętów medycznych wspomagających funkcje życiowe. Auto umożliwi więc sprawne przemieszczanie się w wiele miejsc związanych z edukacją i wypoczynkiem – mówi siostra Marta Wróblewska ze Zgromadzenie Sióstr Serafitek, dyrektor Ośrodka. – Dla naszych podopiecznych samochód to nie tylko zwykły środek transportu. To niezależność, poczucie komfortu, sposób na pokonanie codziennych barier, jednym słowem: to okno na świat, a misją szkoły jest to, by pokazać uczniom jaki jest on piękny i wartościowy – dodaje.

Możliwość sprawnego przemieszczania się i tym samym korzystania z dodatkowych terapii specjalistycznych, oferty kulturalno-oświatowej jest bardzo istotna dla poprawy sytuacji zdrowotnej i społecznej dzieci i młodzieży realizujących obowiązek szkolny w ośrodku. – Samochód pozwoli na aktywne włączanie naszych uczniów do życia w społeczeństwie w celu zmniejszenia poczucia osamotnienia i izolacji, jakiego dzieci i młodzież niepełnosprawne często doświadczają w kontaktach ze społeczeństwem – przekonuje s. Marta Wróblewska. – Poruszanie się i aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym przyczyni się również do budowania pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej w środowisku lokalnym.

Samochód przekazany przez Grupę Karlik to Peugeot Boxer, mogący przewieźć od 6 do 9 osób. W okresie użytkowania pojazdu firma zapewni też ośrodkowi bezpłatny pełen serwis oraz przeglądy gwarancyjne.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy tym samochodem wesprzeć dzieci, które mają bardzo ciężko w życiu. Jeśli ten samochód może im trochę chociaż rozjaśnić życie, sprawić, że spędzą dzień ciekawiej, jeżdżąc na wycieczki i poznając świat, podziwiając krajobraz bliższej lub dalszej okolicy, to naprawdę warto w taką inicjatywę się zaangażować. Do czego też wszystkich zachęcam – mówił Mikołaj Karlik, prezes Grupy Karlik.

Samochód przekazany ośrodkowi spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa, jest bardzo komfortowy. Posiada 6 niezależnych foteli, na których łatwo można zainstalować foteliki dziecięce. Siedzenia można też łatwo i szybko zdemontować, by dostosować auto do rozmaitych potrzeb ośrodka. Samochód jest wyposażony w klimatyzację, ma też dodatkowe ogrzewanie na każdy rząd foteli, a także duży bagażnik, który pomieści wszystkie niezbędne dzieciom i ich opiekunom w czasie wyjazdów bagaże i sprzęty.

Fot. Hieronim Dymalski

źródło Joanna Żabierek/ www.poznan.pl / biuro prasowe UM Poznania

Dodaj komentarz