Rzeka żywa #4!


W sobotę kolejne wydarzenie z cyklu organizowanego przez Centrum Turystyki Kulturowej trakt nad Cybiną. Tym razem w programie znajdują się: bieg na orientację, obserwacje ornitologiczne oraz gratka dla fanów astronomii lub wszystkich ciekawych tego, czym są Perseidy i ile można zobaczyć ich na niebie w środku sierpnia – obserwacje znad Cybiny oraz wykład wprowadzający, w którym cały temat zostanie wyjaśniony w przystępny sposób.Początek w sobotę 15 sierpnia, o godz. 16 w Amfiteatrze Bramy Poznania.

fot. Ł. Gdak (2)


W programie:

16:00 – Bieg na orientację – Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas i przynajmniej raz w życiu trzymałeś
w rękach mapę, weź udział w biegu na orientację po terenach nadrzecznych Ostrowa Tumskiego
i Śródki. Twoim zadaniem będzie przebiegnięcie wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie. Na szlaku znajdują się punkty kontrolne, których kolejność zaliczania jest obowiązkowa, wariant przebiegu między punktami zależy jednak od Ciebie. Osoby, które już wcześniej uprawiały tę dyscyplinę sportową zapisują się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj http://poznajpoznan.com/forumularz-15-08-2015/. Natomiast ci, którzy chcą amatorsko pobiegać po tym urokliwym terenie, niech po prostu przyjdą do Amfiteatru nad Cybiną.

19:00 – Obserwacje ornitologiczne – Żyją obok nas. Częściej możemy je usłyszeć niż zobaczyć,
a przecież współtworzą z nami to samo środowisko. Nieraz gdy przelatują nad naszymi głowami trudno jest nam je od siebie odróżnić. Warto byśmy bliżej poznali naszych ptasich sąsiadów. Okazją ku temu będzie spotkanie z Michałem Kucharskim, który przybliży nam niesamowity świat ptaków zamieszkujących nabrzeże Cybiny.

22:00 – Obserwacje nieba i spadających gwiazd – Sierpniowe noce słyną z niesamowitych deszczów spadających gwiazd. Mieszkając w mieście, trudno jest niekiedy znaleźć odpowiednie miejsce,
z którego można obserwować niebo – przeszkadzają hałasy, światła miejskich latarni, latające nad miastem samoloty. Późnym wieczorem i nocą 15 sierpnia spadające gwiazdy będzie można oglądać bezpośrednio z poziomu rzeki Cybiny. Jej spokój ukoi nas i pozwoli bez skrępowania marzyć, wierząc, że każda gwiazda, która spadła, to spełnienie jednego z naszych życzeń.

Fot. Ł. Gdak

 

Dodaj komentarz