Rusza buspas na ul. Mostowej


Od soboty, 16 września, autobusy pojadą szybciej ulicą Mostową. Wydzielenie buspasa od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Ewangelickiej spowoduje uprzywilejowanie komunikacji publicznej w tym rejonie.


Dotychczas autobusy potrzebowały czasami nawet 20 minut na pokonanie odcinka od przystanku AWF do przystanku Garbary, gdy tymczasem, według rozkładu jazdy, powinno im to zająć między 9 a 12 minut. Wprowadzeniu buspasa powinno poprawić regularność i punktualność kursowania autobusów w tym rejonie.

Z nowego buspasa na ul. Mostowej będą mogły skorzystać również taksówki, służby miejskie bez konieczności używania sygnałów dźwiękowych, jednoślady i samochody, które przewożą minimum trzy osoby. Buspas ma pełnić także funkcję tzw. drogi życia, którą pojazdy służb ratunkowych – policja, pogotowie, straż pożarna czy miejska – będą mogły szybko przejechać, by nieść pomoc.

Od połowy sierpnia funkcjonuje już odcinek buspasa w okolicy skrzyżowania ulic Kazimierza Wielkiego i Mostowej. Autobusy komunikacji miejskiej mają tu priorytet i jako jedyne pojazdy mogą skręcać z prawego pasa w ul. Mostową.

– Kierowcy jadący ulicą Kazimierza Wielkiego w stronę ulicy Mostowej mogą poruszać się wyłącznie lewym pasem ruchu, a następnie wskazanym przez oznakowanie poziome i pionowe jednym pasem do ulicy Wierzbowej. Torowisko tramwajowe jest przeznaczone wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej – przypomina Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Projekty zakładające wydzielenie buspasów na ulicach Garbary, Mostowej i Drodze Dębińskiej były przedmiotem konsultacji społecznych od kwietnia do czerwca bieżącego roku. Wyznaczanie buspasów na ulicach, zwłaszcza tych, które często bywają zakorkowane, ma bezpośredni wpływ na ułatwienie przejazdu autobusów, a co się z tym wiąże – na punktualność pojazdów. Na ul. Mostowej skorzystają na tym autobusy linii 74, 90, a na krótkim odcinku także 76. Dzięki uprzywilejowaniu komunikacji publicznej Miasto chce zachęcić do rezygnacji z samochodu i korzystania właśnie z transportu zbiorowego.

Fot. ZDM

Dodaj komentarz