Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego Poznania


– Ten rok jest wyjątkowy w zakresie rozbudowy monitoringu wizyjnego w Poznaniu. W różnych obszarach miasta pojawi się ponad pięćdziesiąt kamer. Już zakończyliśmy inwestycję w rejonie ul. Czechosłowackiej. Objęliśmy m.in. monitoringiem Park Rataje i na Starym Mieście – zaznacza Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Ponadto w oparciu o środki finansowe przekazane przez rady osiedli udało się zainstalować kolejne 3 mobilne punkty kamerowe – po jednym punkcie: na ul. Płockiej, w obszarze Strzeszyna (na terenie zielonym ograniczonym ulicami: Homera, Horacego i Owidiusza), a także na terenie Osiedla Krzyżowniki-Smochowice (na obiekcie sportowym przy ul. Braniewskiej).

W przygotowaniu jest również instalacja mobilnych punktów przy placu zabaw na ul. Myśliborskiej, na skrzyżowaniu ulic Santockiej i Dąbrowskiego oraz w obszarze pomiędzy ulicami: Lemierzycką, Muszkowską i Sułowską.

Dzięki współpracy z radami osiedli zaplanowano również doposażenie głównych monitorowanych skrzyżowań na Ratajach w dodatkowe kamery panoramiczne zapewniające obserwację pełnej przestrzeni (360o), w celu zapewnienia rejestracji przebiegu zdarzeń drogowych.

Stale rozbudowywany System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania wymaga również ciągłego rozwoju pod względem programowym i sprzętowym, dlatego w roku bieżącym miasto Poznań zaplanowało także aktualizację systemu zarządzania oraz wymianę części stanowisk operatorskich w sześciu całodobowych centrach oglądu, utworzonych w komisariatach policji, a obsługiwanych przez pracowników cywilnych Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Mniej przestępstw

Przez ostatnie kilka lat spadł poziom przestępczości na terenie Poznania. W niektórych kategoriach w ciągu czterech lat zanotowano spadki o ponad 50 procent. Przykładowo liczba kradzieży (rzeczy cudzej, samochodów, z włamaniem i rozbójniczej) spadła z 9317 w 2014 roku do 4565 w roku 2018, a liczba bójek i pobić w tym samym okresie zmniejszyła się ze 127 do 69.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz