Rodzaje wkładów do filtrów wody – jaki wybrać?


Czysta woda to pojęcie, pod którym ukrywa się cała gama właściwości, jakie powodują, że woda jest zdrowa dla organizmu. Jednak nie każda woda wymaga takiego samego oczyszczenia. Część osób będzie potrzebowała filtra, który powstrzyma mechaniczne zanieczyszczenia np. piasek, inni zaś będą poszukiwać wkładu do filtra, który zmiękczy wodę lub ją zjonizuje. Zanim zdecydujesz, jaki filtr do wody wybrać, poznaj różne możliwości. Oto najpopularniejsze rodzaje wkładów do filtrów do wody!

Wkłady wstępne filtrów do wody

Każdy system filtracji wody składa się z kilku etapów, na których woda jest oczyszczana z coraz to drobniejszych zanieczyszczeń. Zanim przejdziesz do usuwania z wody niepożądanych związków chemicznych, powinieneś poddać ją oczyszczaniu mechanicznemu. Oczywiście, wkłady wstępne stosują osoby, mające własne ujście wody. Właściciele mieszkań filtrowaniem wstępnym zwykle nie muszą zajmować sobie głowy.

Wkłady piankowe

Jest to rodzaj filtra wstępnego, który zatrzymuje mechaniczne zabrudzenia. Jego nazwa pochodzi od piankowej konsystencji, opartej na włóknach polipropylenowych. Podczas procesu sedymentacji zatrzymuje m.in. piach czy rdzę. To filtr dla wszystkich zastanawiających się, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym wybrać. Jeśli posiadasz własne źródło wody, prawdopodobnie filtr piankowy będzie niezbędny.

Wkłady sznurkowe

Wkłady sznurkowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mechanicznych zabrudzeń w wodzie jest tak dużo, że filtr piankowy staje się mało wydajny. Są wykonane ze sznurka polipropylenowego nawiniętego na trzpień pozycjonujący. Dzięki temu jest to zupełnie nieinwazyjna, ale bardzo dokładna metoda oczyszczania wody. Wkłady sznurkowe hamują przepływ rdzy, piachu, mułu, a także innych dużych zanieczyszczeń. Wysokiej jakości filtry sznurkowe o różnej wielkości znajdziesz na naszej stronie.

Wkłady liniowe

Wkłady liniowe oczyszczają wodę na końcowym etapie, sprawiając, że staje się zdrowym i smacznym napojem. Wkłady tego typu mogą tylko oczyszczać wodę, jak i dodawać jej konkretnych walorów np. jonizować lub ją mineralizować.

Wkłady węglowe

Wkłady węglowe to jedne z najbardziej wszechstronnych filtrów. Usuwają z wody związki chloru, metale ciężkie, mikroorganizmy i wirusy. Mogą zatrzymywać również pestycydy i rozpuszczalniki. Dostępne są różne rodzaje wkładów węglowych. Możesz wybrać filtr sprasowany, powstały z bloku węgla, charakteryzujący się niskim pyleniem lub filtr z węgla aktywnego. Jego działanie opiera się właściwościach absorpcyjnych węgla aktywnego, powstałego z łupin kokosowych. Na skuteczność filtrów węglowych ma również wpływ prędkość przepływu wody przez filtr. Im wolniejszy, tym czystsza woda. Wkłady węglowe mogą być także używane, jako filtry wstępne, jeśli występują w połączeniu z innym filtrem np. piankowym.

Wkłady zmiękczające

To filtry wypełnione żywicą jonowymienną. Zmiękczają wodę poprzez dodanie jonów sodu. Pochłaniają węglan wapnia. Dzięki ich zastosowaniu woda jest przyjemniejsza dla skóry oraz bezpieczniejsza dla urządzeń AGD i akwariów. Miękka woda jest również istotna w instalacji CO. Filtry do wody o działaniu zmiękczającym charakteryzują się dużym przepływem wody, dzięki czemu starczają na długo, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Wkłady ceramiczne

To filtry do wody wielokrotnego użytku, stworzone na bazie glinokrzemianów. Filtrują wodę, usuwając z niej zanieczyszczenia chemiczne, jak i bakterie oraz wirusy. Nie ma konieczności wymieniania ich. Wystarczy regularnie opukiwać filtr pod wodą, aby utrzymać jego wysoką wydajność.

Wkłady odżelaziające

To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się metalicznego smaku i zapachu wody. Wkład odżelaziający pozbywa się nadmiaru żelaza i manganu z wody. Dzięki niemu ze smakiem wypijesz wodę z kranu oraz pozbędziesz się brązowych plam z łazienkowych urządzeń, oraz z pralki.

Wkłady jonizujące

Zapewniają wysokie pH wody oraz mają właściwości antyoksydacyjne. Ubogacają wodę w pierwiastki takie jak magnez, sód czy potas, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Szeroki wybór wkładów do filtra wody powoduje, że mamy możliwość dopasowania swoich urządzenia do swoich oczekiwań. Przed zakupem warto jednak skontaktować się ze specjalistami, którzy fachowo doradzą i pomogą w wyborze. Ofertę profesjonalnych wkładów znajdziesz na stronie https://sklep.osmoza.pl/wklady-do-filtrow-wody-c-19.html.

Dodaj komentarz