Rigoletto w Operze. Mamy zaproszenia!


Już 14 października pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dla Czytelników mamy dwa dwuosobowe zaproszenia (jedno na spektakl 17.10. drugie na 18.10.)!

Na deskach teatru zagości jeden z operowych hitów wszech czasów Rigoletto Giuseppe Verdiego w reżyserii Marcina Bortkiewicza – scenarzystą, aktorem i reżyserem filmowym i teatralnym, który od lat prywatnie zafascynowany jest muzyką i operą. Co interesujące, jest on autorem popularnego serialu „Na dobre i na złe”.

Rigoletto w Poznaniu to jego operowy debiut. Filmowa wrażliwość reżysera kreuje obrazy na pograniczu mroku i światła w scenerii gotyckiej architektury i kostiumów zainspirowanych modą epoki. Autor, wielokrotnie nagradzanej Nocy Walpurgii, chce zrealizować Rigoletto  tak, aby nawiązywało do stylistyki kina niemego. Jego celem jest opowiedzieć tę historię z lekkością ironicznej komedii, pamiętając o tym, że jest to dzieło mówiące o ludzkiej naturze – historia koniunkturalisty, który uwikłał się moralnie i etycznie, a padł ofiarą tego, na co sam sobie pozwalał.

Orkiestra, soliści i goście Opery w Poznaniu zmierzą się z jedną z najpopularniejszych partytur w historii opery, pełną znanych melodii, jak kultowa aria „La donna è mobile” czy „Caro nome”.

Marcin Bortkiewicz o swojej wizji mówi tak: – Libretto opery ukazuje tak naprawdę tylko finał tej historii. Mnie interesuje to, co wydarzyło się na dworze wcześniej. Czym tytułowy bohater zaskarbił sobie taką niechęć mieszczan i księcia? Chciałbym „Rigoletto” zrealizować tak, jakby Friedrich Murnau i Ernst Lubitsch zrealizowaliby go w kinie niemym. Czyli opowiedzieć tę operę jak interesującą gotycką historię z lekkością ironicznej komedii, pamiętając o tym, że jest to opowieść o ludzkiej naturze – historia koniunkturalisty, który uwikłał się moralnie i etycznie, i padł ofiarą najstraszniejszą, czyli ofiarą tego, na co sam sobie pozwolił.

Rigoletto 

opera w trzech aktach

libretto Francesco Maria Piave

na podstawie sztuki „Król się bawi” Victora Hugo

oryginalna włoska wersja językowa z polskimi napisami

kierownictwo muzyczne Gabriel Chmura

reżyseria Marcin Bortkiewicz

scenografia, reżyseria świateł Paweł Dobrzycki

kostiumy Dorota Roqueplo

choreografia Iwona Runowska

kierownictwo chóru Mariusz Otto

współpraca muzyczna Adi Bar

asystent reżysera Andrzej Ogórkiewicz

PREMIERA: 14 października, godz. 19
KOLEJNE SPEKTAKLE:

  • 15 października, godz. 18:00,
  • 17 października, godz. 19:00,
  • 18 października, godz. 19:00,
  • 19 października, godz. 19:00.

Zdobądź bilety

Mamy dla Czytelników dwa dwuosobowe zaproszenia (jedno na spektakl 17.10. drugie na 18.10.). Aby zdobyć jedno z nich należy wysyłać maila na kontakt@naszglospoznanski.pl w tytule wpisując Rigoletto, a w treści wybrać datę spektaklu. Prosimy także udostępnić ten artykuł na swoim profilu facebookowym i polubić Nasz Głos Poznański – kliknij tutaj.

Konkurs trwa do 15 października do godz. 20. Laureatów poinformujemy mailowo.

Zobacz inne nasze konkursy kliknij tutaj.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Dodaj komentarz