Rewolucyjny stetoskop naukowców z UAM!


StethoMe™ to inteligentne urządzenie, a dokładnie elektroniczny stetoskop zintegrowany z termometrem, pozbawiony liry (górny element przewodu, kończący się słuchawkami). Stworzony został we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: dr Honoratą Hafke-Dys i dr Jędrzejem Kocińskim. Działa w połączeniu z aplikacją mobilną, dzięki czemu pacjent może sam szybko przeprowadzi badanie osłuchowe płuc i serca i może wyniki przesłać lekarzowi.

Doktor Honorata Hafke-Dys z Instytutu Akustyki UAM pracująca w zespole, który stworzył StethoMe™ mówi:
– Prace nad rozwiązaniem trwają od ponad 2 lat. Dla mnie najważniejsze jako dla naukowca, a także matki jest to, że mogłam połączyć ze sobą naukę, technologię i biznes.

Samo urządzenie, dzięki swojej czułości i algorytmom sztucznej inteligencji jest bardziej skuteczne, w porównaniu do dźwięków, które lekarz słyszy, używając tradycyjnego stetoskopu. StethoMe™ ma służyć najmłodszym pacjentom, którzy często chorują i przeziębiają się, ale także starszym, którym trudniej jest szybko dotrzeć do lekarza. – Przede wszystkim, jest to wielka rewolucja, jeżeli chodzi o pomiary płuc u dzieci chorych na astmę, ponieważ nie ma na rynku żadnego urządzenia, które pozwala na monitoring stanu płuc tak jak StethoMe™- dodaje dr Hafke-Dys.


Samo urządzenie jest na etapie prototypu gotowego do produkcji i mogłoby zostać już teraz wprowadzone na rynek, jednak wciąż prowadzone są badania pilotażowe w ośrodkach medycznych, procesy certyfikacyjne i opracowywane kolejne algorytmy, które dokładniej zinterpretują wyniki badań także serca. Historia tego nowoczesnego stetoskopu to lata badań, także z dziedziny akustyki i analizy dźwięków.

-Udało się stworzyć coś, co jest połączeniem tych trzech dziedzin i i będzie niosło realną pomoc pacjentom. Jest to również urządzenie niezwykle przydatne lekarzom, którym wciąż brakuje specjalistycznego sprzętu w tej dziedzinie – pamiętajmy stetoskop w praktycznie niezmienionej formie przetrwał już ponad 200 lat i naprawdę w dobie dzisiejszych technologii może być urządzeniem dużo bardziej precyzyjnym — podsumowuje dr Hafke-Dys.

oprac. Marta Duszyńska

Dodaj komentarz