Reprezentacja Polski bezkonkurencyjna w Luboniu!


IX Turniej Sylwestrowy w Luboniu miał najsilniejszą obsadę w historii. W stawce ośmiu zespołów znalazły się dwie reprezentacje Polski – Juniorek i Kadetek, mistrz Polski (Legionovia Legionowo), wicemistrz Polski (Pałac Bydgoszcz) i zwycięzca zeszłorocznej edycji turnieju Impel Wrocław. Były także trzy najlepsze w ostatnich latach zespoły w Wielkopolski – UKS ZSMS Poznań, PTPS Piła i Amber Kalisz.

Luboń 2


Turniej zapowiadał się bardzo emocjonująco i taki był. Wysoki i co najważniejsze wyrównany poziom spowodował, że większość spotkań była bardzo zacięte i do końca trzymała w napięciu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rozstrzygnięcia o miejsca 1-6 zapadły po spotkaniach, w których konieczne było rozegranie tiebreaka. Jedynie w meczu finałowym widać było różnicę wieku i doświadczenia pomiędzy Juniorkami i Kadetkami z kadry Polski.

Podczas turnieju na hali pojawiła się burmistrz Lubonia pani Małgorzata Machalska oraz wielu przedstawicieli wielkopolskiego środowiska siatkarskiego. Na zaproszenie organizatorów pojawiła się kapitan PTPS Piła Anita Kwiatkowska oraz prezes pilskiego klubu Radosław Ciemięga. Obecny był także sztab trenerski PTPSu (Nicola Vettori, Łukasz i Piotr Przybylakowie), Janusz Polaszek (przewodniczący Rady Trenerów WZPS), Andrzej Miciul (UKS Murowana Goślina), Kazimierz Fabin (Energetyk Poznań i SKF KS Poznań), Damian Lisiecki (AZS UAM Poznań), Zbigniew Woźniak (SKF KS Poznań) a także znany menedżer siatkarski Jakub Dolata.

Po emocjonujących dwóch dniach turnieju zgodnie z oczekiwaniami najlepsza okazała się reprezentacja Polski Juniorek, która w finale pokonała Kadetki 2:0. Trzecie miejsce przypadło Impelowi Wrocław, który pokonał Pałac Bydgoszcz. W meczu o piąte miejsce Legionovia pokonała UKS ZSMS Poznań, a w spotkaniu PTPSu Piła z Amberem Kalisz padł… remis! Trenerzy obu ekip przy stanie 14:14 podali sobie dłoń udowadniając jednocześnie w jak partnerskiej atmosferze rozgrywany był cały turniej. Na potrzeby klasyfikacji turnieju ustalono, że siódme miejsce zajmie Amber Kalisz (wyższe miejsce w rozgrywkach grupowych), a ósme PTPS Piła. Warto zaznaczyć, że wielkopolskie zespoły do turnieju przystąpiły osłabione. W kadrze PTPSu i UKS ZSMSu zabrakło kadrowiczek (Adrianna Kukulska i Maria Stenzel), a w ekipie Ambera kontuzjowane są podstawowe środkowe. Wyrównane spotkania pomiędzy zespołami z Wielkopolski zapowiadają równie zacięty finał tegorocznych mistrzostw województwa, co podkreślił także trener poznańskiej drużyna, która była najwyżej sklasyfikowaną ekipą z naszego województwa. – Na pewno spotkały się trzy najmocniejsze zespoły wielkopolskie. Po przebiegu spotkań widać, że nie ma jednoznacznego faworyta. Każdy z tych zespołów ogrywa się na szczeblu centralnym i te efekty widać. Na pewno finał zapowiada się bardzo ciekawie. Sztuka będzie polegała na tym, aby dobrze przygotować się dobrze właśnie na te zawody. W finale Turnieju Sylwestrowego są zespoły złożone z najlepszych zawodniczek z całej Polski i nie ma się co dziwić, że tak właśnie wygląda skład tego meczu. Cieszy to, że w składach obu drużyn są aż trzy zawodniczki z Wielkopolski. To doda smaczku turniejowi finałowemu w Wielkopolsce. Przeciwko juniorkom zagraliśmy chyba najlepsze spotkanie w tym turnieju. Szkoda, bo mieliśmy piłkę setową w górze i gdyby udało się wygrać, to na pewno dodatkowo dziewczyny byłyby zmotywowane. – powiedział Marek Tuszyński.

Trener kadry Polski Juniorek chwalił wielkopolskie zawodniczki grające w reprezentacji. – Powołanych jest kilka dziewcząt, które nie trenują na co dzień w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Chcemy zobaczyć jak wkomponują się w skład. Poza tym to kolejna okazja do zgrania się tej grupy dziewcząt. Do SMSu nie dołączą, ale będą rozpatrywane w kontekście powołań do reprezentacji, której trzon oparty jest na sms. Jest kilka dziewczyn, które grają i trenują w klubach i na pewno znajdą miejsce w składzie. Kadetki zagrały bardzo dobry turniej i są w finale. Daliśmy pograć wszystkim zawodniczkom, co da nam podstawę do analizy. Marysia Stenzel jest coraz pewniejsza w przyjęciu. Jest pierwszą libero w naszym zespole. Adrianna Kukulska została wypatrzona podczas finału Mistrzostw Polski. Bardzo pozytywnie wypadła także na tym turnieju – powiedział Wiesław Popik.

Z kolei Grzegorz Wagner chwalił organizatorów turnieju i jedyną przedstawicielkę w kadrze Kadetek z naszego województwa. – Podstawowy cel został spełniony. Miało być fajne granie i było. Mam nadzieję, że nie był to dla nas ostatni Turniej Sylwestrowy, bo chcemy tu przyjeżdżać co roku. Akurat mamy dwutygodniową przerwę w szkole i ten turniej bardzo nam się szkoleniowo przydał. Reprezentacja dla nikogo nie jest zamknięta. Każdy ma szansę do niej się dostać. Pamiętajmy, że nie wszystkie dziewczyny dojechały na turniej, bo niektóre dziewczyny miały swoje rozgrywki klubowe. Jagoda Januszkiewicz jest środkową. Przychodziła do szkoły jako zawodniczka „surowa”. W ostatnim czasie zrobiła kolosalny postęp i chyba już wie, co chce robić w życiu – wyjaśnił Grzegorz Wagner.

Turniej w Luboniu miał silną obsadę nie tylko wśród zespołów. Po raz pierwszy w historii był obsługiwany przez 11 sędziów, w tym ekipę VIS Polska pod przewodnictwem Pawła Ignatowicza. Dzięki temu kibice mogli na bieżąco śledzić wyniki turnieju w systemie na żywo na hali na specjalnie przygotowanym telebimie. Po raz pierwszy w historii turniej będzie pokazany również w telewizji. W sobotę 2 stycznia o godzinie 20.20 emisję z meczu finałowego pokaże TVP Poznań.

Organizator Turnieju Sylwestrowego Damian Gapiński zapowiedział już, że czyni starania, aby X edycja zawodów miała równie silną stawkę.

Najlepsze zawodniczki turnieju:

MVP – Agata Michalewicz (Reprezentacja Polski Juniorek)
Rozgrywająca – Anna Śmidowicz (Impel Wrocław)
Przyjmująca – Zuzanna Górecka (Reprezentacja Polski Kadetek)
Atakująca – Jagoda Maternia (Pałac Bydgoszcz)
Środkowa – Martyna Świrad (Reprezentacja Polski Juniorek)

Klasyfikacja końcowa:
1. Reprezentacja Polski Juniorek
2. Reprezentacja Polski Kadetek
3. Impel Wrocław
4. Pałac Bydgoszcz
5. Legionovia Legionowo
6. UKS ZSMS Poznań
7. Amber Kalisz
8. PTPS Piła

Autor: Tomasz Biernat

Dodaj komentarz