Rekordowa konferencja dla trenerów dzieci i młodzieży FootballPro Coaching 2019


„Poprawa jakości treningu poprzez rozwijanie kompetencji Trenera” – właśnie pod takim hasłem w kompleksie OSiR Baranowo pod Poznaniem odbyła się w sobotę konferencja dla trenerów piłki nożnej dzieci i młodzieży FootballPro Coaching 2019. Tegoroczna edycja była rekordowa i zgromadziła blisko 400 szkoleniowców z różnych stron Polski. Organizatorem wydarzenia były: Centrum Piłkarskie FootballPro, Akademia Piłkarska Reissa i Stowarzyszenia PASS.

Kolejną edycję konferencji FootballPro Coaching tradycyjnie otworzył prezes zarządu Akademii Piłkarskiej Reissa Piotr Matecki, który jest współtwórcą jednej z najlepszych akademii piłkarskich w Polsce. Następnie głos zabrał patron klubu Piotr Reiss, który nie krył radości, że miniony rok przyniósł pomarańczowej rodzinie rekordową ilość sukcesów, z których najważniejsze to awans co Centralnej Ligi Juniorów zespołów U-15 i U17 oraz finał Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” chłopców w kategorii U-10 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

– Wykonujecie bardzo ważną pracę i to od Was zależy jak zostaniecie zapamiętani przez swoich zawodników. Niedawno spotkałem się z kolegami ze szkolnych lat i w trakcie rozmowy wyszło, że najbardziej pamiętamy właśnie trenerów Białasa czy Wróbla, a nie tych, z którymi sięgaliśmy po sukcesy. Rozmawialiśmy o pierwszych obozach sportowych, porażkach, zwycięstwach czy niezwykłych wyjazdach na turnieje w inne regiony Polski. Pamiętajcie, że nie każdy z Waszych zawodników będzie w przyszłości piłkarzem, ale zawsze będą wracać do wspomnień z czasów dzieciństwa. Ważne, aby dobrze zapisać się w ich pamięci i wychować dobrego człowieka, dla którego sport zawsze będzie ważny – mówił Piotr Reiss.

Następnie na scenie pojawił się trener Tomasz Woźniak znany w Wielkopolsce z pracy z najmłodszymi piłkarkami i piłkarzami, który mówił o „Budowaniu wizerunku drużyny: relacje z rodzicami oraz działalność w social mediach”. – Ważne, aby każdy zawodnik otrzymał szansę na grę i żeby każdy rozwijał się na miarę swoich możliwości. Ktoś, kto gra słabo może dojść do przyzwoitego poziomu, a jak ten poziom osiągnie będzie grał dalej. Mając tak rozbudowane grupy skrzatów czy żaków nasi zawodnicy mogą grać, co tydzień m.in. w: Wielkopolsko-Lubuskiej Lidze Piłkarskiej, rozgrywkach WZPN, Turnieju Regionów WLLP czy takich imprezach jak Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” – przypominał trener Woźniak..

Kolejnym prelegentem był trener i coach mentalny Rafał Kubów, który znany jest z pracy w sztabie Legii Warszawa oraz Reprezentacji Polski U-18 i U-19. Jego wystąpienie „Samoświadomość trenera, jako fundament w nawiązywaniu wartościowej relacji z zawodnikiem” zakończyło się gromkimi oklaskami, które potwierdziły jak ważna jest to wiedza dla trenerów dzieci i młodzieży.

– Od jakości pytań zależy jak będziemy żyć. Jeżeli będziemy zadawać lepsze pytania poprawimy pracę z zespołem. Każdy trener powinien zadać sobie pytania: Jak mogę o nich inaczej myśleć? Co jest w nich dobrego? Co lubię… – mówi Rafał Kubów.

Gościem specjalnym konferencji był również Bogumił Głuszkowski, który jest czternastokrotnym Mistrz Polski w triathlonie na wszystkich dystansach. Twórca projektu BE3, w którym główną filozofią jest umiejętność łączenia życia prywatnego oraz zawodowego ze sportem przeprowadził pokaz pt. „Wszechstronny rozwój trenera – motywacja, empatia, praca ze stresem”, a po przerwie obiadowej poprowadził zajęcia praktyczne. Przypomnijmy, że Głuszkowski jako trener od przygotowania fizycznego i mentalnego miał okazję pracować m.in. w zespole Lecha Poznań, a także z drużynami kajakarek i wioślarek podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro.

Kolejnym akcentem FootballPro Coaching 2019 były praktyczne pokazy min.: „10 przykładowych gier i zabaw ruchowych angażujących najmłodszych zawodników” czy „Odpowiednie planowanie jednostki treningowej jako klucz do jej intensyfikacji – schemat zajęć z wykorzystaniem dynamicznych fragmentów gry wiekowej Orlik”. Całość dopełniły relacje ze stażów trenerskich na przykładzie klubów: Getafe CF, Arka Gdynia, SL Benfica Lizbona i Zagłębie Lubin. Konferencja zakończyła się dużym sukcesem, a organizatorzy zapowiedzieli, że za rok zapraszają do Poznania na kolejne wyjątkowe spotkanie szkoleniowe.

Przypomnijmy, że organizatorami konferencji były: Centrum Piłkarskie FootballPro, Akademia Piłkarska Reissa oraz Stowarzyszenie PASS. W wydarzeniu wzięli udział m.in. trenerzy z Akademii Piłkarskiej Reissa, Akademii Piłkarskiej Falubaz czy Akademii Piłkarskiej Stal Gorzów. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat oraz niezbędne materiały szkoleniowe. Patronem medialnym wydarzenia był portal i dwutygodnik „Nasz Głos Poznański”.

POLECAMY MATERIAŁY:

Ruszyły noworoczne nabory do Akademii Piłkarskiej Reissa

Piotr Reiss odwiedził Dom Dziecka nr 3 w Poznaniu

Najnowocześniejszy obiekt sportowy w Poznaniu otwarty (ZDJĘCIA)

Kobieca piłka coraz bardziej popularna. Trwa nabór do APR Ladies.

fot. Mateusz Dembowiak

Dodaj komentarz