Recital Faridy pt. „Śladami Niemena” w Poznaniu


Recital Faridy pt. „Śladami Niemena” odbędzie się 22 kwietnia o godz. 18 w sali WTC przy ul. Bukowskiej 12 w Poznaniu. Bilety są już w sprzedaży w CIM (Centrum Informacji Miejskiej) przy ul. Ratajczaka 44.

Farida (właściwie Concetta Gangi) to znana włoska piosenkarka. Urodziła się 1 października 1946 w Katanii w mieszanej rodzinie Włocha i Egipcjanki. W połowie lat sześćdziesiątych XX wieku zaczęła występować w konkursach piosenkarskich (początkowo pod pseudonimem Ketty Gangi). Jej pierwszym nagraniem była piosenka Superman, wydana na płycie w 1968 r. do ścieżki dźwiękowej filmu Wspaniali trzej Supermeni w Tokio. W tym samym roku artystka zdobyła popularność piosenką Io per lui i przyjęła ostatecznie pseudonim Farida. Występując w rzymskim Piper Club śpiewała utwory Luigi Tenco oraz piosenki rockowe w stylu Janis Joplin.

W 1970 roku na festiwalu Cantagiro, gdzie śpiewała piosenkę Pensami stasera, usłyszał ją Czesław Niemen. Będąc pod wrażeniem jej talentu zaprosił ją na festiwal w Sopocie w tym samym roku. Podczas festiwalu otrzymała Nagrodę Dziennikarzy. Od tego momentu datuje się popularność Faridy w państwach socjalistycznych. W Polsce wydała płytę winylową Muza SXL 0840 zatytułowaną Farida, a ponadto romans z Niemenem sprawił, iż para ta stała się na początku lat 70. tematem numer jeden polskiego show-biznesu. Niemen i Farida tworzyli duet nie tylko w życiu, ale także i zawodowo, pojawiając się razem na różnych festiwalach i imprezach muzycznych. Pamiątką po tym związku jest piosenka wykonywana przez Faridę Musica Magica. Farida napisała tekst, a Niemen skomponował muzykę. Sam romans skończył się z prozaicznych powodów – Farida wróciła do swojego męża. Urodziła dwoje dzieci i zajęła się ich wychowaniem.

W 1979 Farida wzięła udział w spektaklu poświęconym Renato Zero – Erozero. Rok 1981 przyniósł kolejną płytę Faridy Q disc Complicita wydaną przez Renato Zero i zawierającą cztery piosenki (Basta, Si o no, Mentiro, Mister uomo) z aranżacją autorstwa Ruggero Cini. Przez pewien czas Farida współpracowała także z Franco Batiato i Alberto Radiusem. W 1995 r. ukazała się płyta Di amore In amore. Pod koniec XX wieku przerwała swoją karierę wokalną i zajęła się wyrobem biżuterii, kolczyków oraz projektowaniem kapeluszy.

W 2005 r. artystka powróciła na scenę z utworem podpisanym Farida Walter Farina i zatytułowanym Decisamente complici. Po śmierci Czesława Niemena zaczęła pojawiać się w Polsce, m.in. przy okazji koncertów poświęconych pamięci kompozytora Dziwny jest ten świat. 16 lutego 2009 roku wystąpiła z recitalem w Polsce podczas poznańskiego koncertu z okazji 70. urodzin Czesława Niemena. Organizatorem imprezy był ostatni manager Niemena − Krzysztof Wodniczak. W związku z tym koncertem doszło do procesu o prawa do piosenki Musica Magica, który Faridzie i Wodniczakowi wytoczyła ostatnia żona Niemena – Małgorzata Wydrzycka.

W kwietniu 2010 r. nieistniejące już Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia (założone przez Czesława Niemena i Krzysztofa Wodniczaka w 1989 r.) próbowało zorganizować trasę koncertową Śladami Niemena w miastach, w których Krzysztof Wodniczak organizował koncerty Czesławowi Niemenowi. Ze względu na żałobę narodową koncerty odwołano.

W 2014 roku Farida wzięła udział w koncercie w Filharmonii Zielonogórskiej, zorganizowanym z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Niemena. W koncercie Czesław Niemen – muzyka i życie włoskiej artystce towarzyszyła orkiestra symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego oraz zespół instrumentalny Janusza Piątkowskiego. Na scenie wystąpili także: Natalia Sikora, Jarosław Królikowski, Maciej Wróblewski oraz wnuczka Niemena, Julia Balczunas, która zagrała na skrzypcach. Koncert prowadził brat stryjeczny zmarłego artysty, Jerzy Wydrzycki. Farida zaśpiewała wówczas swoje najbardziej znane przeboje, w tym I Senza Lei, czyli włoskiej wersji piosenki Dziwny jest ten świat.

Tegoroczne koncerty Faridy pod tytułem Śladami Niemena rozpoczęły się 25 marca w Legnicy, a zakończą 30 kwietnia w Zielonej Górze. Koncert wypełni tym razem 90-minutowy recital, podczas którego artystka zaprezentuje swój nowy, oryginalny program.

Poznański recital Faridy będzie miał miejsce 22 kwietnia o godz. 18:00 w Sali WTC przy ul. Bukowskiej 12. Bilety są już w sprzedaży w CIM (Centrum Informacji Miejskiej) przy ul. Ratajczaka 44.

Mieliśmy dla Was pięć pojedynczych zaproszeń. Konkurs trwał do 20 kwietnia, do godz. 20. Laureatów poinformujemy mailowo. Należy pilnie potwierdzić fakt skorzystania z zaproszenia!

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj. 

Zobacz inne nasze konkursy, które aktualnie trwają – kliknij tutaj.

Wywiad z artystką możesz przeczytać tutaj – wystarczy kliknąć

Michał Sobkowiak

 

Dodaj komentarz