Punkt Profilaktyki Intymnej – od stycznia z urologiem


Miasto poszerza ofertę Punktu Profilaktyki Intymnej. Od stycznia mogą z niego skorzystać także mężczyźni, którzy szukają konsultacji urologicznej. Dotychczas z konsultacji w punkcie skorzystało ponad 1100 kobiet.


Pierwszy Punkt Profilaktyki Intymnej ruszył w październiku 2018 roku – był odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców i mieszkanek Poznania. Od tego czasu pracujący tam specjaliści udzielili łącznie 1 179 konsultacji. Pacjentki zgłaszały się na konsultacje przed- i pooperacyjne, na badania kontrolne po zakończonym leczeniu, badania potwierdzające lub wykluczające ciąże, na konsultacje dotyczące nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego. Przychodziły kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, z nieprawidłowościami gruczołu piersiowego czy z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych. Łącznie z usług gabinetu skorzystało 1 165 kobiet (w tym 47 obywatelek Ukrainy), 7 mężczyzn, i 5 osób nieletnich z opiekunem.
Najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych (stany zapalne narządów rodnych oraz miednicy mniejszej) oraz antykoncepcji długoterminowej i awaryjnej. W okresie funkcjonowania punktu wykonano 95 badań cytologicznych, a u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. W trakcie badań stwierdzono też 37 ciąż. Zdarzały się również sytuacje wymagające nagłego skierowania do szpitala.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz