Przyznano Poznańską Nagrodę Literacką


Zdobywczynią Stypendium im. Stanisława Barańczaka została Monika Glosowitz – badaczka literatury i krytyczka literacka, autorka książki „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”.

– „Maszyneria afektywne” to książka akademicka, wychylona ku praktyce krytycznoliterackiej i poezji najnowszej – mówi prof. Inga Iwasiów, jurorka PNL. – Pozornie w tym połączeniu nie ma niczego zaskakującego, a jednak na wyróżnienie zasługuje spełnienie trzech warunków jednocześnie: teoretyzowania akademickiego, reagowania czytelnego dla odbiorców poza uniwersyteckich, towarzyszenia poetkom i wierszom. Glossowitz wybiera poezję kobiet i sonduje jej działanie, stosując przygotowane wcześniej narzędzia, nie forsując jakiejś sztywnej wizji tego, czym jest literatura lub kobieca podmiotowość. Udowadnia, że poezja nie stanowi niszy, stoi w centrum procesów nazywania i działania, a krytyczka może się w te procesy włączać.

– Jestem szczęśliwa, że dane jest mi stanąć choćby wirtualnie obok mistrzyni Krystyny Miłobędzkiej. Muszę przyznać, że już sama myśl o nominacji była dla mnie ogromnym wzruszeniem. Poczułam się wówczas, jakby ktoś stłukł weneckie lustro, za którym przez kilka lat przebywałam – dzieląc czas na pracę zawodową i macierzyństwo. Dziękuję wszystkim jurorom i jurorkom, organizatorom i organizatorkom, fundatorom, wydawnictwu oraz wszystkim czytelnikom i czytelniczkom – mówiła Monika Glossowitz.

Wśród nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka były również Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni; twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych; animatorka kultury za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” oraz poetka Joanna Żabnicka za książkę „Koniec lata”. Wszystkie nominowane do stypendium twórczynie w sobotę będą gośćmi Festiwalu Fabuły. O godz. 16 Inga Iwasiów rozmawiać będzie z Agnieszką Pajączkowską, a o godz. 17.30 Krzysztof Hoffmann – z Moniką Glosowitz i Joanną Żabnicką. Spotkania będą transmitowane na portalu Facebook – profile: Zamek Czyta oraz Centrum Kultury Zamek. AJ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz