Przyjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania (ZDJĘCIA)


Już po raz czwarty Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przypomniało historię spektakularnego przyjazdu generała Henryka Dąbrowskiego do Poznania, które dało początek zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu w 1806 roku i rozbudziło nastroje niepodległościowe Polaków zwieńczone utworzeniem rok później, z woli Napoleona, Księstwa Warszawskiego.

6 listopada 1806 roku Polska była w niewoli, wymazana z mapy Europy, 11 lat po III rozbiorze. I wtedy w Poznaniu pojawili się dwaj przyjaciele: owiany legendą legionów polskich we Włoszech generał Jan Henryk Dąbrowski i twórca późniejszego hymnu, Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki.

Ich przyjazd do stolicy Wielkopolski przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. W odezwie do narodu wezwali do stawania u boku Napoleona w walce z zaborcą. W odczytanej na Starym Rynku w Poznaniu odezwie, sygnowanej przez cesarza Francuzów, znalazła się wyjątkowa, bardzo specyficzna oferta, w której oznajmiano Polakom, iż Napoleon może odbudować ich państwo, jeśli tylko okażą się tego w jego oczach godni. Tak rozpoczęło się pierwsze, jedno z nielicznych w naszej historii zwycięskich, narodowych powstań – powstanie wielkopolskie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. Jan pisze:

    Poznaniacy powinni być dumni, że takie wydarzenia tu się działy! Dobrze, że są kultywowane!!!

Dodaj komentarz