Przeszłość – przyszłości. Żniwa w Szreniawie


O Festiwalu Sztuki Ludowej

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Jest to unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej, np. pokazy mody.

W ciągu tygodnia mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć mogą w koncertach, podczas których prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Oprócz prezentacji scenicznych odbywają się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i zabawami tanecznymi. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.

Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom: Diploma of Excellence; European Folk Culture Organisation.

Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Urząd Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe oraz Gmina Tarnowo Podgórne. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej, co świadczy o randze organizowanego wydarzenia.

Festiwal prężnie się rozwija – jest to już 13. edycja. Zachowując dynamikę wzrostu, należy przypuszczać, że w ciągu kilku kolejnych lat będzie to jeden z najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce. Festiwal uświetniany był już przez gwiazdy sceny World Music, m.in. Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.

Tegorocznymi uczestnikami Festiwalu są grupy folklorystyczne z Bośni i Hercegowiny, Kolumbii, Węgier, Holandii, Rumunii, Serbii, Słowacji. W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Festiwal zagości podczas imprezy plenerowej 25 sierpnia. Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń dostępne będą pod adresem: http://www.festival.poligrodzianie.pl/pl/uczestnicy.

 

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz