Przejdź się po Jeżycach – warto!


Ponad tysiąc osób wzięło w tym roku udział w 13 bezpłatnych przechadzkach po 3 obszarach objętych Miejskim Programem Rewitalizacji. Podczas wycieczek zorganizowanych przez Miasto Poznań uczestnicy pokonali ponad 1500 kilometrów. Wielu z nich to wielokrotni przechadzkowicze. Rewitalizowane tereny Śródki, Chwaliszewa i Jeżyc okazały się nie lada gratką. Na ostatnią wycieczkę w tym roku zapraszamy 27 października na Jeżyce.

Jeżyce położone są na Trakcie Królewsko-Cesarskim i mają kluczowe znaczenie kulturowe dla Poznania. Warto wiedzieć, że nazwa dzielnicy pochodzi prawdopodobnie od imienia Jeż. Przez długi czas Jeżyce stanowiły zaplecze gospodarcze Poznania, aż do 1 kwietnia 1900 r. kiedy to zostały przyłączone do Poznania. Historia dzielnicy, unikatowe miejsca, uczestnictwo w quizie wiedzy, a na koniec słodki poczęstunek. Jeżyce czekają na żądnych wiedzy amatorów pieszych wycieczek każdego dnia, ale przede wszystkim 27 października o godzinie 10.00. Miejsce zbiórki: Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana, ul. Kościelna 3. Wstęp wolny.

Miejski Program Rewitalizacji w ramach, którego organizowane są wycieczki dla mieszkańców Miasta i turystów to program wieloletni, którego celem jest ożywienie gospodarcze społeczne rejonów takich jak Śródka, Chwaliszewo
i Jeżyce, a także zwiększenie potencjału turystycznego. W tym roku wycieczki cieszyły się ogromną popularnością. Początkowo odbywały się tylko na terenie Śródki i Chwaliszewa. Ze względu na popularność włączono również Jeżyce.
W ramach programu rewitalizacji odbywają się akcje integrujące i aktywizujące lokalną społeczność, a także podnoszące atrakcyjność tego miejsca, takie jak: „Odmień swoje podwórko” – w ramach, której mieszkańcy dzielnicy projektują swoje podwórka i skwerki, a następnie na podstawie projektów, wykonanych pod okiem specjalistów sadzą zieleń. „Święto Sąsiadów” czy „Dzielnicjada” to akcje integrujące społeczności dzielnic. Funkcjonujące w każdej rewitalizowanej dzielnicy Biura Mieszkańców prowadzą spotkania informacyjne, konsultacyjne, udzielają porad. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszą się imprezy edukacyjne. Nadal trwają warsztaty prowadzone na terenie
3 dzielnic pod nazwą „Poznaj historię swojej rodziny”. Na Jeżycach odbędą się w dniach 6-8 listopada.
Dodatkowe informacje:
Lech Podbrez- Biuro Koordynacji Projektów, kierownik oddziału rewitalizacji
tel. 61 878 5680, e-mail: Lech_Podbrez@um.poznan.pl

Miejski Program Rewitalizacji przyjęty został przez Radę Miasta Poznania w 2006 roku. Jest to program wieloletni, oparty na partycypacji społecznej, którego głównym celem jest ożywienie gospodarcze i społeczne, a także zwiększenie potencjału turystycznego, w tym nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji. Poznań jest uważany za pioniera okresu budowy zrębów rewitalizacji w Polsce.

Fot. J. Podolski

Dodaj komentarz