Propozycje na weekend w Poznaniu


89-kilogramowy tort na placu Wolności, koncerty Mietka Szcześniaka i donGURALesko, Lato na Madalinie, a także liczne wydarzenia dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka – w ten weekend każdy poznaniak i każda poznanianka znajdą atrakcje dla siebie.

Piątek, 31 maja

Dzień Dziecka na Wolnym Dziedzińcu

Występy uczniów szkoły musicalowej Erato, pokazy magika, konkursy, warsztaty, gry, zabawy i animacje – to wszystko czeka na dzieci na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Dniu Dziecka towarzyszyć będzie uroczyste posiedzenie III Dziecięcej Rady Miasta Poznania. Dwudziestu młodych radnych zostało wybranych w konkursie „Poznań pełen emocji” – prace zwycięzców można oglądać w holu na I piętrze UMP.

Godz. 11.00 – 13.00

Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, wstęp wolny.

Lato na Madalinie

Bramy dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego znów otworzą się dla poznaniaków. Nowy sezon „Lata na Madalinie” rozpocznie się już w najbliższy piątek. Atrakcje będą czekać na mieszkańców Poznania w każdy weekend, aż do początku września.

Piątkowa zabawa rozpocznie się o godz. 16 i potrwa do godz. 19. W godz. 17-18 na scenie będą odbywać się pokazy artystyczne i sportowe. Na dzieci czekają dmuchańce, wielkie bańki mydlane i stanowisko z klockami konstrukcyjnymi. Na liście atrakcji znalazły się też eksperymenty naukowe i zabawy plenerowe z animatorami oraz poczęstunek – pizza oraz lody.

Godz. 16-19

Zajezdnia na Madalinie, wstęp wolny

Festyn Integracyjny Dzieci-Dzieciom

Tegorocznemu festynowi Dzieci-Dzieciom przyświeca hasło „Wszyscy jestesmy równi, inny nie znaczy gorszy”. Oprócz parady szkół, w której wezmą udział zagraniczni goście z Czech, Litwy, Słowacji i Ukrainy, w programie zaplanowano m.in. występy akrobatów.

Godz. 9.30, boisko lekkoatletyczne AWF Poznań, ul. Królowej Jadwigi

Udział w festynie jest bezpłatny.

Cały Poznań Ukulele

Ukulele to nie tylko instrument, ale też tradycja rodzinnego muzykowania. Właśnie te wartości chcą pielęgnować organizatorzy. Od piątku do niedzieli różne zakątki Poznania będą rozbrzmiewać muzyką.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie http://calypoznanukulele.pl/program/

Wstęp bezpłatny.

Wystawa roślin owadożernych

Drapieżne muchołówki, lepkie rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze – to tylko niektóre okazy roślin owadożernych, które będzie można zobaczyć w Palmiarni Poznańskiej. W programie m.in.: wykłady „Uprawa i przesadzanie roślin owadożernych” (sobota i

niedziela w godzinach 11.00 i 15.00), pokazy karmienia roślin (piątek, sobota, niedziela w godzinach 10.00,12.00, 14.00, 16.00), a także kiermasz ciekawych gatunków i odmian.

Wejście w ramach biletów wstępu do Palmiarni: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy).

Godziny otwarcia:

piątek-sobota: 9-17 (kasa do godz. 16), niedziela: 9-18 (kasa do godz. 17)

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – balet

W historiach braci Grimm jest wszystko, co może wciągnąć współczesnego widza: piękne i podłe macochy, urocze dziewczyny wpadające w opresje, krwawe zdarzenia i dramatyczne zwroty akcji oraz krasnoludki. Niemieccy bajkopisarze tworzyli z myślą o dzieciach, a szereg perypetii, w które wpadają bohaterowie zebranych przez nich opowieści, miał pełnić funkcję terapeutyczną: ostrzegać małego czytelnika przed złem oraz wskazywać, jak wyjść z trudnej sytuacji.

Godz. 18, Teatr Wielki, ul. Fredry 9

Cena biletów 20-50 zł.

Dziwny przypadek Bolesława Z. – gra drużynowa

By wziąć udział w grze, należy zebrać czteroosobową drużynę śmiałków i stawić czoła przygodzie. Uczestnicy zabawy udadzą się w podróż w czasie: pomogą rozszyfrować ślady pozostawione przez Bolesława w przestrzeni ekspozycji, odnajdą jego niespokojnego ducha i odzyskają skradzioną piastowską pieczęć.

Godz. 18, Brama Poznania ICHOT, Gdańska 2

Udział w grze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. W jednej grze uczestniczyć mogą maksymalnie 4 drużyny poszukiwaczy przygód (16 osób). Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 61 647 76 34.

Gwiazdy Światowych Estrad – koncert

Na scenie Filharmonii Poznańskiej wybrzmi II koncert wiolonczelowy op. 126,  cztery interludia symfoniczne z opery Intermezzo TrV246a i fantazja symfoniczna z opery Kobieta bez cienia TrV 234a Richarda Straussa, a także utwór zamówiony przez Filharmonię Poznańską pt. Polonez 1989 autorstwa Piotra Mossa.

Godz. 19, Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Bilety na koncert w cenie 55/50 zł (VIP), 40/35 zł (I m.), 30/25 zł (II m.), 15 zł (wejściówki).

Scott Hamilton & Tony Match’s Trio – koncert

Scott Hamilton to mistrz swingu. Przez lata występował i nagrywał z takimi zespołami jak Concord Jazz All Stars, Concord Super Band i George Wein’s Newport Jazz Festival All Stars. Już w tę sobotę zaprezentuje brzmienie swojego saksofonu przed poznańską publicznością razem z Tony Match’s Trio.

Godz. 20, Blue Note, ul. Kościuszki 79

Bilety na koncert w cenie 75 zł (miejsca stojące) oraz 95 zł (miejsca siedzące).

Chris Botti – koncert

Chris Botti jest jednym z najbardziej docenianych instrumentalistów. Jego albumy sprzedają się w milionach egzemplarzy. W ciągu ostatnich trzydziestu latach współpracował z największymi gwiazdami na całym świecie. Do tej elity zaliczają się: Sting, Lady Gaga, Michael Bublé, Aretha Franklin, Paul Simon, Steven Tyler, czy Frank Sinatra.

Godz. 19, Sala Ziemi, MTP, ul. Głogowska 14

Bilety na koncert w cenie 240, 280 i 320 zł.

Sobota, 1 czerwca

Poznańska Parada Pokoleń i Tort Wolności

Tysiąc balonów, bańki mydlane – barwny korowód przejdzie ulicami Poznania. Z okazji zakończenia Poznańskich Dni Rodziny i obchodów rocznicy wyborów z czerwca 1989 r. organizatorzy przygotowali program pełen atrakcji. Parada Pokoleń wyruszy ze Starego Rynku w stronę Placu Wolności (ok. godz. 12.10). Oprócz koncertów na mieszkańców miasta będzie czekał Tort Wolności. To niezwykły wypiek w kształcie mapy Poznania, ważący 89 kg, który upamiętnia wydarzenia z 1989 roku.

O godz. 17 zagra gwiazda wieczoru, Mieczysław Szcześniak. Koncert zakończy Poznańskie Dni Rodziny.

O godz. 18.30 w Teatrze Polskim rozpocznie się film „Opowieści Okrągłego Stołu” w reż. Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza. Przed projekcją Maciej Nowak i Katarzyna Bosacka poprowadzą dyskusję o kulinarnych aspektach obrad w 1989 roku. Będzie można zobaczyć również fragment reportażu „Okrągły Stół od kuchni”. Więcej szczegółów: http://www.poznan.pl/mim/info/news/parada-pokolen-i-tort-wolnosci-w-poznaniu,133517.html

Początek Parady Pokoleń: godz. 11.30, Stary Rynek

Eska LEDs Run – świecący bieg

Podczas biegu Eska LEDs Run najważniejsza jest dobra zabawa. Udział w nim mogą wziąć wszyscy, także dzieci. Dystans do pokonania to tylko 4,5 kilometra. Na godz. 22:30 zaplanowano na mecie laserowy pokaz. Wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział konkursie na najlepszy świecący strój – im bardziej rzucający się w oczy, tym lepiej. Liczyć się będzie własna pomysłowość, ale przydadzą się świecące okulary i ledowa pałeczka z pakietu startowego.

Więcej informacji o biegu i konkursie na stronie organizatorów.

Godz. 21, plaża pod Mostem Królowej Jadwigi, po stronie Wildy.

Cena pakietu startowego 49 zł.

Dzień Dziecka na Plaży Wilda

To będzie cały dzień pełen aktywności tworzonych dla dzieci. Motywem przewodnim wydarzenia będą plaże świata, wspólnie w plażowym klimacie będzie można przenieść się się do Meksyku, Afryki oraz Azji. W programie m.in. tworzenie marakasów, piniata, konkurs na najwyższą wieżę z nachosów, warsztaty tworzenia masek afrykańskich, a także farbowanie tkanin i zabawy ruchowe dla najmłodszych.

Godz. 12, Plaża Miejska Wilda, ul. Piastowska 71

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kosmiczny Dzień Dziecka w Laboratorium Wyobraźni

Laboratorium Wyobraźni przygotowało dla dzieci i ich opiekunów szereg atrakcji. W programie m.in konstruowanie i programowanie łazików marsjańskich oraz podróż po przestrzeni kosmicznej za pośrednictwem cyfrowego Planetarium. Wydarzenie skierowane jest do dzieci od lat 5 wraz z opiekunami.

Godz. 10, Laboratorium Wyobraźni, ul. Rubież 46

Bilety w cenie od 27-35 zł.

La La Lalki – rodzinny spektakl z muzyką na żywo

Jakie tajemnice kryje w sobie magazyn pełen teatralnych lalek? Co się tam dzieje, gdy teatr pustoszeje i lalki zostają same? Teatralne lalki otworzą się przed widownią Teatru Animacji i opowiedzą o swoich marzeniach, rozterkach, miłostkach i problemach. Spektakl skierowany jest do widzów powyżej 7 roku życia.

Godz. 18, Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82

Cena biletów 25-35 zł.

Bigbitowy Dzień Dziecka

Bigbit to muzyka, przy której bawili się dziadkowie i pradziadkowie współczesnych dzieci. Rodzicom również nie była obca. A teraz starsi zapraszają do niej dzieciaki. Zabrzmią takie ponadczasowe hity, jak „Stary niedźwiedź”, „Jedziemy autostopem”, „Anna Maria”, „Trzynastego” „Roll Over Beethoven”, „Rings of Fire” i „Niedziela będzie dla nas” i inne wspaniałe beatowe piosenki z lat 60′ i 70′. Zagrają poznańskie Muchy i ich goście: Ania Rusowicz, Ania Brachaczek, Lesław Strybel i Tomasz Grdeń. Uczestnicy zatańczą wspólnie z grupą Swing Craze.

Godz. 17, Sala Wielka, CK Zamek, u. Święty Marcin 80/82

Bilety w cenie 5 zł.

Witek Łukaszewski & GrandPiano – koncert

Formacja Witek Łukaszewski & GrandPiano to unikatowe w Polsce połączenie pięknych melodii i progresywnego rocka w wirtuozerskim wykonaniu. Koncert promuje książkę Witka Łukaszewskiego pt. „Jim Morrison & Pablo Picasso – dialogi”.

Godz. 19, BlueNote ul. Kościuszki 79

Bilety na koncert w cenie 50 zł.

Rodzinne oprowadzanie – wyprawa z Mieszkiem

Dzieci i ich opiekunowie już w tę sobotę będą mogli wybrać się w wyprawę z księciem Mieszkiem I. Niezwykły gość opowie najmłodszym o realiach życia w średniowieczu, o swoich związkach z Poznaniem i z pewnością udzieli odpowiedzi na każde pytanie. Oprowadzanie skierowane jest do dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami.

Godz. 11, Brama Poznania ICHOT, Gdańska 2

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązkowe zapisy pod numerem telefonu: 61 647 76 34

Poznań Katharsis Festival – potańcówka nad rzeką

Warsztaty tańców tradycyjnych oraz zabawa taneczna nad rzeką. Uczestnikom spotkania zagra kapela Pokrzyk z Krakowa. To zespół trans-folkowy, który łączy tradycyjną polską muzykę z elektronicznym brzmieniem.

Godz. 18 (warsztaty taneczne), godz. 19 (zabawa taneczna), Amfiteatr, Brama Poznania ICHOT, Gdańska 2

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Śródmieście: Kto pierwszy ten lepszy – wycieczka

Było kiedyś miasto, w którym ludzie żyli razem, lecz zupełnie osobno.

Między grupami mieszkańców trwał niezwykle długi wyścig. Po drodze mnożyły się przeszkody, pułapki, ograniczenia, które trzeba było kreatywnie ominąć. Kto wygra tę zaciętą rywalizację? Na to pytanie odpowiedzą uczestnikom wycieczki świadkowie tamtych wydarzeń w przestrzeni poznańskiego śródmieścia.

Godz. 17, róg ul. Paderewskiego i Ludgardy (przy pomniku Ułana)

Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Niedziela, 2 czerwca

„O potrzebie utopii” – debata

W niedzielę, 2 czerwca, w Centrum Kultury Zamek odbędzie się organizowana przez Fundację Malta debata „O potrzebie utopii”. O tym, jak miałaby wyglądać dziś idealistyczna utopia rozmawiać będą: Michał Merczyński, dr Anna Materska-Sosnowska, Radosław Markowski, donGURALesko. W dyskusji wezmą też udział zaproszeni goście, którzy zajmą miejsca wśród publiczności. Będą wśród nich m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze i samorządowcy.

Godz. 16.00, Centrum Kultury Zamek

Wstęp wolny

Ani słowa bez nas: donGURALesko rapuje Snydera – koncert i premiera audiobooka

Koncert donGURALesko będzie finałem obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989.  Raper na zaproszenie Fundacji Malta przygotował specjalny utwór zatytułowany „20” na podstawie eseju profesora Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w której historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Po koncercie na budynku Arkadii rozbłyśnie neon z napisem „Wolność”.

Godz. 20.30, pl. Wolności

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

JD

 

Dodaj komentarz