Producent producentowi nie równy. Jakich samochodowych części zamiennych szukać, aby się „nie przejechać”?


Posiadanie własnego samochodu to zarówno przyjemność, jak i obowiązek, a jedno jest ściśle związane z drugim. Użytkowanie auta wymaga jego systematycznego serwisowania, a co za tym idzie, również regularnej wymiany zużytych części i podzespołów. Naturalnie kierowcy szukają jak najtańszych elementów zamiennych, często sięgając po te z naprawdę najniższej półki cenowej, co nie jest dobrym wyborem, ale to już sprawa indywidualna. Części jakich więc producentów wybrać i gdzie ich szukać, aby zagwarantować sobie jakość i trwałość bliską oryginału?

Poszukiwany, poszukiwana

Wielu dzisiejszych kierowców poszukuje zamienników samochodowych głównie na własną rękę. Nie zawsze w takich przypadkach cierpliwość idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Często chcą zaoszczędzić pieniądze podczas własnych poszukiwań, spotykamy się z sytuacją, gdzie do tego samego modelu auta pasują inne elementy, które różnią się w zależności od np. wersji jednostki napędowej czy wyposażenia samochodu. Warto wówczas skorzystać z wyszukiwarek oferowanych przez sklepy internetowe z częściami zamiennymi, jak np. tutaj https://www.ucando.pl/producenci, wpisując nazwę części lub jej numer czy też wyszukać konkretny element na podstawie numeru VIN, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje odnośnie danego samochodu. Do tych numerów bardzo często odnoszą się nie tylko oferty oryginalnych części fabrycznych, ale także dobrej jakości zamienników.

To ważne!

Szukając na własną rękę części samochodowych, musimy pamiętać o najważniejszych ich oznaczeniach oraz o czterech kategoriach, według których są one podzielone, zgodnie zresztą z obowiązującą dyrektywą GVO Unii Europejskiej.

Części oryginalne (OE) – tego typu produkty są zazwyczaj opatrzone logiem marki samochodu i można je dostać najczęściej w punktach ASO.

Części oryginalne (OEM) – to elementy pochodzące od producentów dostarczających te części do fabryk samochodowych na pierwszy montaż. Przeważnie posiadają one logo firmy produkującej dane części.

Części zamienne porównywalnej jakości (OEQ) – tego rodzaju produkty to godne zaufania zamienniki, poddane licznym testom jakości i posiadające odpowiednie certyfikaty. Części OEQ można dostać najczęściej w dobrych hurtowniach i sklepach internetowych z częściami, jak np. sklep Ucando.pl.

Inne części zamienne (AM) – są to produkty, do których należy podchodzić z dużą ostrożnością i rozsądkiem. Takie produkty wcale nie muszą być kiepskiej jakości, jednak nie zostały one pod tym kątem w żaden sposób zweryfikowane, a także najczęściej nie posiadają wymaganych certyfikatów.

Zakup tylko w sprawdzonym źródle, i tylko od godnych zaufania producentów

Pamiętajmy, że zarówno internet, jak i handel elektroniczny rządzą się swoimi prawami, często nie do końca zgodnymi z prawem. W obiegu rynku motoryzacyjnego nie brakuje podróbek oryginalnych części samochodowych z fałszywym znakiem towarowym, niejasną historią i wątpliwą jakością. Kupując osprzęt do auta wybierajmy zawsze sprawdzonych dystrybutorów, którzy oferują sprawdzone i godne zaufania marki, dostarczające swoje części do fabryk na pierwszy montaż. Uchroni nas to przed wieloma późniejszymi problemami i dodatkowymi wydatkami.

Dodaj komentarz