Prezydent Poznania ostrzega nową wicepremier i nowego ministra finansów


W liście do Elżbiety Bieńkowskiej i Mateusza Szczurka prezydent Poznania i jednocześnie szef Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny napisał gratulacje, życzenia, ale i ostrzeżenie.

Czytamy w nim między innymi, że „brak absorpcji środków unijnych z perspektywy 2014-2020 może stać się problemem rządu. Kiedy wkład własny gmin w inwestycje będzie bardzo utrudniony, wtedy płonne staną się nadzieje na wykorzystanie unijnego wsparcia. Wszystko przez ogromne odszkodowania za uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Muszę więc ostrzec Panią Premier i Pana Ministra – trzeba pomóc samorządom, bo nie mają alternatywy. Nie chcielibyśmy podawać na dzisiaj prognozowanych globalnych kwot takich odszkodowań, jednak w wielu indywidualnych przypadkach przekraczają one kilkukrotność gminnych budżetów”.
Dziś prezydent Ryszard Grobelny będzie w Warszawie, między innymi w Ministerstwie Skarbu.

grobelny

Poniżej cały list:

Szanowna Pani Premier
Szanowny Panie Ministrze

Gratuluję objęcia jednego z najważniejszych dla Polski stanowisk publicznych, zwłaszcza w czasach, które stawiają większe niż zwykle wymagania i trudniejsze wyzwania. Stąd, na wstępie, składam życzenia samych sukcesów.

Mój list do Pani Premier/Pana Ministra podyktowany jest troską o część finansów Polski, która wymaga wsparcia dziś i będzie kluczowa w przyszłości. Obecne plany rządu, dotyczące nowej perspektywy finansowej UE, wskazują, że jeszcze większa część środków, jakie otrzyma Polska w latach 2014-2020, będzie zagospodarowana przez samorządy. Jako Strona Samorządowa od 2008 roku wyrażamy na różnych płaszczyznach stanowisko, że dochody jednostek samorządu terytorialnego znajdują się w systemowej nierównowadze. Spowodowana jest ona zmianami ustawowymi, przede wszystkim w podatku dochodowym od osób fizycznych, w wyniku których dochody samorządowe zmniejszyły się o 6,8 mld zł rocznie (wprowadzenie ulgi prorodzinnej, zmiany w stawkach PIT). Kolejne zmiany ustawowe doprowadziły do sytuacji, w której obecne dochody JST zostały rocznie umniejszone łącznie o kwotę ok. 8 mld zł w stosunku do roku 2008.

Trudna sytuacja finansowa dotyczy wszystkich polskich samorządów. Ale problem może się pogłębić przez odszkodowania za uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. To sprawa dotycząca nie tylko Warszawy z racji dekretu Bieruta. Dla wielu gmin problem ten może stać się wręcz przyczyną utraty płynności finansowej, z którą nie mieliśmy do czynienia od momentu powstania samorządu terytorialnego. Gminy, którym uda się uniknąć najgorszego, również będą miały kłopot. Brak absorpcji pieniędzy unijnych z perspektywy 2014-2020 może stać się wówczas problemem rządu. Kiedy wkład własny gmin w inwestycje będzie tak bardzo utrudniony, wtedy płonne staną się nadzieje na wykorzystanie unijnego wsparcia.

Muszę więc ostrzec Panią Premier/Pana Ministra – trzeba pomóc samorządom, bo nie mają alternatywy. Nie chcielibyśmy podawać teraz prognozowanych globalnych kwot takich odszkodowań, jednak w wielu indywidualnych przypadkach przekraczają one kilkukrotność gminnych budżetów.

W dniu 5 grudnia 2013 roku organizujemy w Poznaniu konferencję naukową na temat kosztów uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jest ona efektem poznańskiej potrzeby znalezienia rozwiązań dla trudnej sytuacji budżetów samorządowych, które obciążane są ogromnymi odszkodowaniami z tytułu uchwalania planów zagospodarowania. Takich rozwiązań oczekują od nas mieszkańcy. Będzie mi niezmiernie miło gościć Panią Premier/Pana Ministra na tej konferencji.

Ryszard Grobelny
Prezydent Miasta Poznania
Prezes Związku Miasta Polskich

Dodaj komentarz