Prawie 120 zawodników na Torze „Poznań”

Wiele ciekawych rzeczy działo się pierwszego dnia wyścigów podczas I rundy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Volkswagen Castrol Cup, Pucharu Porsche GT3 CCCE oraz Wyścigowego Pucharu Polski, rozgrywanej na Torze „Poznań”.

lisowski

W sobotę dwa wyścigi rozegrali kierowcy walczący w Volkswagen Castrol Cup. Pierwszym liderem cyklu został Mateusz Lisowski, który wykorzystał pole position prowadząc od startu do mety w pierwszym wyścigu. Jakub Litwin przebił się z czwartej pozycji na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął najlepszy zagraniczny zawodnik otwarcia sezonu – Litwin Robertas Kupcikas. Najlepsza z pań Klaudia Podkalicka zajęła 15 miejsce. Natomiast 18-letni Jan Kisiel wygrał drugi wyścig i został wiceliderem punktacji generalnej VW Castrol Cup po pierwszej rundzie. Prowadzenie w serii objął Jakub Litwin, ponownie drugi na mecie. Trzeci był Sebastian Ramirez, pochodzący z Barcelony, czterokrotny kartingowy mistrz Meksyku. W drugim wyścigu czołowa ósemka startowała w odwróconej kolejności. Na mecie Kisiela i Litwina dzieliło niespełna 0,7 sekundy. Mateusz Lisowski zderzył się na drugim zakręcie z Michałem Słomianem i Robertasem Kupcikasem. Odpadli również Mateusz Tyszkiewicz i Adam Rzepecki. Na 11 miejscu finiszowała Klaudia Podkalicka. Trzynasty był Jerzy Dudek w VIP-owskim Golfie.

W pierwszym wyścigu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe zwyciężył Stefan Biliński (Automobilklub Wielkopolski). Biliński wygrał z sporą przewagą. Następne miejsca zajęli uczestnicy Carrera Cup Deutschland – Dominic Jost i Fabien Thuner. Ale do klasyfikacji generalnej rywalizacji obaj nie punktowali. Tutaj drugie miejsce zajął Christopher Ramirez, który stracił do Bilińskiego 22,787 sek., a trzeci był Andrzej Lewandowski (Automobilklub Wielkopolski) ze stratą 23,088 sek. Drugi, niedzielny wyścig wygrał Szwajcar Thuner, a drugi na finiszu Ramirez, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzeci ponownie był Andrzej Lewandowski, który w klasyfikacji sezonu jest drugi i traci do Ramireza 8 pkt. Sobotni zwycięzca Biliński miał kłopoty z autem i nie ukończył wyścigu.

W Grand Prix Polski w pierwszym wyścigu najlepszy był Jarosław Budzyński (A. Rzeszowski – Porsche 911), który wyprzedził Piotra Krawczyka (A. Polski – Mercedes SLS) oraz Bartosza Palusko (A. Wielkopolski – BMW). Po niedzielnym wyścigu liderem klasyfikacji jest Krawczyk przed Palusko. Budzyńskiego tego dnia zabrakło na starcie.

Ponad 70 zawodników wystartowało w Wyścigowym Pucharze Polski w dziewięciu klasach. Po dwóch wyścigach liderami w poszczególnych klasach są: 1A – Karol Wyka (A. Rzemieślnik – wygrał dwa razy), 1N – Mikołaj Jóźwiak (A. Wielkopolski – dwa razy pierwszy), 2 – Maciej Roch Pietrzak (A. Wielkopolski), 3 – Jakub Wyszomirski (A. Rzemieślnik), 4 – Bartosz Palusko (A. Wielkopolski), 5 – Kamil Urbaczewski (A. Bydgoski), 6 – Łukasz Rawecki (A. Wielkopolski), 7 – Andrzej Moskalik (A. Wielkopolski).

Klasa 8 w WPP to rywalizacja popularnych maluchów. Tutaj liderują w 8-1: Konrad Tadla (A. Wielkopolski), a w 8-2: Jarosław Hercog (A. Częstochowski).

Warto dodać, że w klasie 5 rywalizują kierowcy BMW IS, którzy zorganizowali w ramach WPP Puchar BMW IS. Więcej informacji na ten temat na stronie www.bmwiscup.pl

Następne wyścigi samochodowe na Torez „Poznań” odbędą się w dniach 21-23 czerwca.