Poznańskie szyny do kupienia w internecie


Międzynarodowe Tarki Poznańskie zapraszają do wzięcia udziału w nietypowej licytacji. Od dzisiaj na platformie handlowej Allegro będzie można kupić fragment oryginalnej szyny kolejowej, pochodzącej ze zdemontowanej w 2013 roku bocznicy kolejowej położonej na terenie MTP. Dochód z aukcji zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Pomimo, że MTP istnieją od 1921 roku, to niektóre publikacje i dokumenty wskazują, że na obecnych terenach targowych pierwsze tory położono już w 1856 roku. Przecinały ówczesną ulicę Wrocławską (obecnie ul. Głogowską) i służyły linii kolejowej Poznań – Leszno – Wrocław. Tą trasą pociągi kursowały regularnie do 1879 roku, kiedy zlikwidowano stary dworzec kolejowy.
Wybudowanie bocznicy kolejowej łączy się z PeWuKą – Powszechną Wystawą Krajową, która w dniach 16 marca – 30 września 1929 roku odbyła się w Poznaniu. Wystawa prezentowała osiągnięcia młodego państwa polskiego. Było to największe wydarzenie II Rzeczypospolitej (w ciągu kilku miesięcy PeWuKę zobaczyło około 4,5 mln osób!), a bocznica miała za zadanie ułatwić transport towarów i ekspozycji targowych.
Tory zostały rozbudowane w latach powojennych. Ich łączna długość wynosiła 1665 m, z czego ok. 1130 m znajdowało się na terenie MTP. Dzięki możliwości wjazdu pojazdów szynowych, na otwartym terenie targowym, swoje produkty prezentowały największe firmy związane z przemysłem transportowym.
Już w trakcie XXI Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbywających się w roku 1948, zwiedzający mogli podziwiać lokomotywę i tramwaj, które były częścią ekspozycji targowej. W latach późniejszych, tory wykorzystywano w trakcie wydarzeń targowych do przewożenia eksponatów na stoiska targowe i do prezentacji sprzętu kolejowego.
Ostatni kurs torami na terenie MTP 3 lipca 2013 roku wykonała Kiwajka, drezyna dostarczona przez Grodziską Kolej Drezynową.
Zakładowe bocznice kolejowe były budowane z szyn zdemontowanych z innych torowisk. Tak też było z bocznicą na terenie MTP. Najstarsze znalezione elementy pochodzą z 1899 roku. Jednym z nich jest szyna, którą będzie można wylicytować podczas aukcji. – Element wykonany jest ze stali i opatrzony napisem „KRUPP”. Przedmiot posiada stosowny certyfikat autentyczności. Podczas demontażu torowiska, szyny zostały zabezpieczone, następnie odrestaurowane. Czekają na swojego nabywcę – mówi Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Aukcja potrwa do 9 grudnia. Znaleźć ją można pod adresem http://allegro.pl/aukcja-kolekcjonerskiej-szyny-i3743460762.html. Pełen dochód z aukcji zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Międzynarodowe Targi Poznańskie to jedno z najdłużej działających w Europie przedsiębiorstw targowych z ponad 90 – letnią tradycją. To największy w Polsce organizator krajowych i zagranicznych ekspozycji targowych, wystaw, kongresów i konferencji, lider polskiego wystawiennictwa z udziałem w rynku targowym kształtującym się od wielu lat na ponad 50% poziomie. Od października 2011 roku MTP należą do Konsorcjum Marki Poznań – projektu, obejmującego współpracę miasta Poznania i jego najbardziej rozpoznawalnych marek biznesowych.

Dodaj komentarz