Poznań promuje zrównoważony transport


,,Przesiądź się” – tym hasłem Poznań zachęca do zmiany myślenia na temat sposobów poruszania się po mieście. Plakaty i naklejki z kolorowymi trasami, zegarem, sercem oraz uśmiechniętym emotikonem, które pojawiły w miejskich tramwajach i autobusach, są pierwszą oznaką rozpoczynającej się właśnie kampanii, promującej  zrównoważony transport.

Kampania ma zachęcić mieszkańców stolicy Wielkopolski do łączenia środków transportu, przesiadania się, szukania alternatywy w podróży. Ma pomóc w zmianie niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i zmobilizować do wyboru ekologicznych, prostszych i tańszych sposobów przemieszczania się: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu. Symbol zegara umieszczony na materiałach promocyjnych kampanii przypomina, że odpowiedni dobór tras i środków transportu pozwala skrócić czas podróży. Symbol serca podpowiada, że wybór transportu publicznego jest bardziej przyjazny zdrowiu niż stanie w ulicznych korkach.

– Dla wielu z nas określenie zrównoważony transport jest niezrozumiałe. Tu nie chodzi przede wszystkim o rezygnację z poruszania się samochodami. Chodzi o to, żebyśmy dobierali środki transportu do potrzeb, sprawdzili gdzie warto jechać samochodem, gdzie tramwajem, a gdzie warto pojechać taksówką. Byśmy dali komuś zarobić, a samemu nie szukali parkingu i tracili czasu – powiedział Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta w UMP.

Uśmiechnięty emotikon na materiałach promocyjnych ilustruje jeszcze jedną wartość, podkreślaną przez organizatorów kampanii: życzliwość wśród wszystkich użytkowników ruchu. Podkreśla potrzebę wzajemnego szacunku i zrozumienia na drodze, bez względu na wybór środka transportu.

Czytaj także:

W Poznaniu będzie 150 km tras rowerowych

Wartostradą od mostu do mostu

 

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Więcej informacji o kampanii, której kulminację organizatorzy zapowiadają na 9 czerwca na placu Wolności, można znaleźć na stronie http://przesiadzsie.pl.

źródło poznan.pl / Jacek Łakomy / biuro prasowe UM Poznania

Dodaj komentarz