Poznań Open 2014 – kilku pretendentów do zwycięstwa


Wielkimi krokami zbliża się Poznań Open – turniej tenisowy z cyklu ATP Challenger Tour, nad którym patronat sprawuje Nasz Głos Poznański. Już w sobotę na kortach Parku Tenisowego Olimpia rozpoczną się gry eliminacyjne, a od poniedziałku turniej główny. To już 11 edycja turnieju.  W tym roku pula nagród została zwiększona o 5 tys. euro i wyniesie 35 tys. euro. Zwycięzca otrzyma 5 tys. euro i 80 punktów do światowego rankingu ATP.

Haider Maurer

Wśród faworytów tegorocznego turnieju należy wymienić dwóch ubiegłorocznych finalistów Austriaka Andreasa Haider-Mauera (95 w rankingu ATP w momencie zamykania listy startowej – na zdjęciu) i Bośniaka Damira Dzumhura (123) oraz najwyżej sklasyfikowanego w tym momencie ze zgłoszonych zawodników Słoweńca Blaza Rolę (92). W gronie  pretendentów do zwycięstwa wymieniany jest też Belg David Goffin (105), który był już sklasyfikowany na 42 miejscu światowego rankingu, a także Portugalczyk Rui Machado, zwycięzca poznańskiej imprezy w 2011 roku, który pokonał wtedy w finale Jerzego Janowicza (6-3, 6-3), a we wrześniu w finale szczecińskiego challengera Erica Prodon (2:6, 7:5, 6:2). W tym samym roku osiągnął najwyższy w karierze ranking – 59 miejsce. W kolejnych latach pozycja ta mocno osłabła i teraz Machado zajmuje 274 lokatę.

Niewątpliwie rok 2011 był najlepszym w karierze Rui Machado. Mam jednak  nadzieję, że Portugalczyk wróci do formy, pokaże światowy poziom tenisa i zbierze kolejne cenne punkty do rankingu ATP właśnie w Poznaniu – mówi Krzysztof Jordan, dyrektor turnieju i dodaje: – lista zawodników tegorocznego turnieju jest bardzo ciekawa, czeka nas tydzień pełen tenisowych wrażeń! 

O niespodziankę może pokusić się także 17-letni Chorwat Borna Coric, który w tym roku pokonał Jerzego Janowicza podczas meczu Pucharu Davisa w Warszawie. A może miłą niespodziankę sprawi nam najlepszy polski junior 18-letni Kamil Majchrzak, który ponownie otrzymał od organizatorów tak zwaną dziką kartę…

Warto przypomnieć, że w ciągu ostatniej dekady w poznańskim challengerze grali m.in.  tacy zawodnicy jak Yevgeny Kafelnikov, Marat Safin, Juan Martin Del Potro czy Gilles Simon, którzy chwilę później znaleźli się w czołówce rankingu ATP.  Poznań Open był też  ważnym krokiem naprzód w karierach wielu zawodników z czołowej pięćdziesiątki. Również Jerzemu Janowiczowi, który w 2012 roku jako pierwszy Polak triumfował w poznańskim turnieju, zwycięstwo na kortach PTO pozwoliło zdobyć cenne punkty do rankingu ATP. Co więcej, Jurek miał także niepowtarzalną okazję, aby zaprezentować swoje niezwykle umiejętności  przed polską publicznością, zdobywając przy tym jej ogromną sympatię.

Jaki przebieg będzie miała tegoroczna edycja imprezy? Kto zabłyśnie podczas poznańskiego challengera? Czy doczekamy się kolejnego zwycięstwa polskiego tenisisty?  Tego dowiemy się  już w połowie lipca. Zapraszamy wszystkich sympatyków tenisa do odwiedzania kortów przy ul. Warmińskiej 1. Wstęp przez pierwsze dni turnieju (do czwartku 17 lipca) będzie bezpłatny.

Aktualne informacje na temat poznańskiego challengera można śledzić na stronie: www.poznanopen.pl .

Więcej o faworytach turnieju czytaj tutaj.

Dodaj komentarz