”Poznań Główny” wyrzucił… „ZCK”


Z początkiem marca pasażerowie tramwajów i autobusów miejskich, dojeżdżający do nowego dworca kolejowego oraz pobliskiej galerii handlowej, wysiadają na przystankach: „Poznań Główny”. Przyjazna i krótka nazwa zastąpiła nudną i długą… urzędową: „Zintegrowane Centrum Komunikcyjne” (w skrócie: „ZCK”). Więcej o zmianach komunikacyjnych w Poznaniu czytaj na www.naszglospoznanski.pl  w zakładce KOMUNIKACJA – http://naszglospoznanski.pl/?cat=2109  .

Na przystankach przy ulicy Matyi oraz na placu przydworcowym pojawiły się nowe tablice z nazwą „Poznań Główny”.  Także nową informację otrzymały tablice elektroniczne w tramwajach i autobusach. Do dworca dojeżdżają tramwaje linii: 6, 10, 12 i 18 oraz autobusy linii 51, 68 i L, a na plac przed galerią „Poznań City Center” autobusy linii 71. Nową informację otrzymały również autobusy podmiejskie i linii nocnych.

Wraz z nową nazwą na przystankach wymienione zostały tablice informacyjne i rozkłady jazdy tramwajów i autobusów. W przejściu podziemnym pojawiły się wreszcie tablice z czytelnymi informacjami. Liniom tramwajowym przypisane zostały na tablicach informacyjnych dodatkowo kolory: czarna cyfra „6” (numeru linii) wpisana została w koło koloru zielonego, „10” – w pomarańczowego, „12” – różowego, a „18” – żółtego. Kolorystyka jest „przypisana” tablicom informacyjnym  tylko na przystankach przy Dworcu Głównym, elektroniczne oznakowanie tramwajów  i autobusów pozostaje bez zmian. Warto przypomnieć, że przed stu laty, właśnie kolorami oznakowane były tablice ówczesnych tramwajów, np. kursujące do Dworca Głównego (wówczas Centralnego) miały na tablicy kolor biały. W 1911 roku oznakowanie tablic kolorami zastąpione zostało numeracją i tak do dworca zaczęła jeździć „jedynka” (kursowała tam do 1971 roku).

Wraz ze zmianą nazwy przed Dworcem Głównym i galerią handlową PCC pasażerowie otrzymali komunikaty także w języku angielskim. Zostały one wprowadzone na liniach: L i 59 do portu lotniczego Ławica.

Nazwa „Poznań Główny” zastąpiła więc dotychczasową  „ZCK”, która przy literowych skrótach dla przyjezdnych była tajemnicza, a rozwinięta –  za długa i nieoddająca do końca funkcję tego miejsca: dla wielu pasażerów wprowadzała  raczej „dezintegrację” w informacji i przejściach z przystanków do dworca także przez… galerię „PCC”.

Bez zmian natomiast funkcjonuje nazwa: „Poznań – Dworzec Zachodni”. Dotyczy to budynku dworcowego, do którego wejście jest od strony ulicy Głogowskiej, jak też przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Przypomnijmy, iż dojeżdżają tam tramwaje linii: 12, 14 i kursująca rano w dni robocze oraz w godzinach popołudniowych w niedzielę ”dziewiętnastka”. Tramwaje linii 12  i 14 – ze względu na prace rozbiórkowe mostu Uniwersyteckiego w godzinach wieczornych i w dni wolne od pracy do końca marca – jeżdżą „górą” Kaponiery, natomiast linia 19 w niedzielne popołudnia nie kursuje. Wówczas przystanek PST „Dworzec Zachodni” jest wyłączony z ruchu.

Do Dworca Zachodniego dojeżdża także autobus linii 45; ponadto nazwą „Dworzec Zachodni”  oznaczone są przystanki tramwajowe linii: 5, 8, 11 i 12 na ulicy Głogowskiej – w sąsiedztwie dworca. Stąd najbliżej do peronów 4, 5 i 6, czyli… po „zachodniej” stronie poznańskiego dworca.

Przystanek końcowy po wschodniej stronie placu dworcowego

Zmieniła się organizacja ruchu autobusów miejskich na placu przydworcowym. Autobusy linii 51, 68 i L dojeżdżające do dworca mają teraz przystanek końcowy po wschodniej stronie placu. Zachowana została lokalizacja przystanku początkowego dla wspomnianych linii autobusowych. Przystanek ten jest po tej samej stronie placu, czyli w sąsiedztwie nowego przystanku końcowego. Natomiast miejsca postojowe dla autobusów miejskich wyznaczone zostały w zachodniej części placu.

Nowa lokalizacja przystanku końcowego podyktowana została względami bezpieczeństwa  pasażerów. Ponadto mają oni teraz bliżej do budynku nowego dworca.

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Świątek

Dodaj komentarz