Poznań: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV


Miasto oferuje darmowe szczepienia chroniące przed zakażeniami wywołanymi wirusem brodawczaka ludzkiego. To jeden z najczęściej spotykanych wirusów w Polsce, odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy. z Z bezpłatnej ochrony mogą skorzystać zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.

Poznań realizuje programy profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – w tym raka szyjki macicy – od 2008 roku. Każdego roku korzysta z nich nawet do 2 tysięcy osób. Obecnie trwa program szczepień dla roczników 2003 – 2005. Od 2016 r. mogą z niego skorzystać także chłopcy.

Do realizujących szczepienia placówek wpływają jednak prośby o możliwość zaszczepienia dziewcząt z roczników 2001 i 2002, dla których program profilaktyki został już zakończony. W związku z tym miasto wprowadziło dodatkowe możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień. Żeby z nich skorzystać, wystarczy udokumentować, że z przyczyn zdrowotnych nie miało się możliwości udziału w programie we wcześniejszych latach. Kolejnym warunkiem umożliwiającym bezpłatne zaszczepienie się przeciwko HPV jest występowanie choroby nowotworowej w rodzinie.

Z powodu raka szyjki macicy, który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie. Wirus HPV odgrywa istotną rolę w zachorowaniach na wiele innych chorób, w tym: raka odbytu, raka sromu, raka pochwy, brodawki narządów płciowych, nowotwory głowy i szyi. Szacuje się, że 75-80 proc. osób w ciągu swojego życia będzie miało kontakt z wirusem HPV.

– Z uwagi na konieczność zachowania schematu szczepień, czyli odstępów czasowych między szczepieniem, zachęcamy rodziców młodzieży kwalifikującej się do szczepień, aby pierwszą dawkę podano jeszcze do 29 maja – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Takie postępowanie pozwoli skorzystać z pełnego cyklu bezpłatnych szczepień do końca roku.

By to zrobić, należy osobiście lub telefonicznie zgłosić się do realizatora programu: przychodni Edictum sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, tel. 61 8470454. Zaszczepić można się w 16 placówkach na terenie Poznania.

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji programu dostępne są pod telefonem Poznań Kontakt 61 878 33 44 oraz na stronie www.poznan.pl/mim/ezdrowie.

Źródło: poznan.pl

Dodaj komentarz