Poznań: 14-miesięczna dziewczynka zmarła w szpitalu. Nie była szczepiona


W  szpitalu przy ulicy Szpitalnej w Poznaniu  zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Przyczyną śmierci było zakażenie pneumokokami, przeciwko którym nie była zaszczepiona.  Rodzice odmówili wszystkich obowiązkowych  kilkunastu szczepień do przeprowadzenia w pierwszym roku życia.

O sprawie poinformował jako pierwszy Polsat News.  20 października wieczorem dziewczynka z podejrzeniem posocznicy trafiła do Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej przy ulicy Szpitalnej. Nad ranem stan dziewczynki pogorszył się i została  przetrasportowana na oddział intensywnej terapii. Jak się okazało, była zarażona pneumokokami. Dziennikarze Polsat News ustalili, że rodzice dziecka są antyszczepionkowcami, a dziewczynka  nie była szczepiona. Jak informują dziennikarze  rodzice kwestionowali również sposoby leczenia w szpitalu i zażądali podania dziecku witaminy  C.

Od 1 stycznia 2017 roku szczepienia przeciwko pneumokokom są w Polsce obowiązkowe. Lekarze potwierdzili, że nie była to jedyna szczepionka, jakiej nie przyjęła dziewczynka. Dziecko nie odbyło kilkunastu szczepień do przeprowadzenia w pierwszym roku życia.  Dziecko było leczone prywatnie, nie było zgłoszone do żadnej placówki NFZ.

Sprawą zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i zapowiedziała wszczęcie postępowania z urzędu.

Nadzór nad szczepieniami pełni Sanepid.  Jak informuje Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w  tym roku nadal nie zaszczepiono ponad 2,5 tysiąca dzieci.

 

Dodaj komentarz