Powstają kolejne buspasy


Do końca października mają potrwać prace związane z wytyczeniem buspasów na ulicach Garbary i Droga Dębińska. Jeszcze jesienią z ułatwień na tych ulicach skorzystają m.in. pasażerowie komunikacji publicznej, czy samochody przewożące minimum 3 osoby.


Konsultacje dotyczące wprowadzenia buspasa w ciągu ul. Garbary odbyły się wiosną tego roku. W ich wyniku postanowiono wprowadzić to udogodnienie na odcinku od ul. Długiej do ul. Krakowskiej/Kazimierza Wielkiego. Specjalny pas dla autobusów, pojazdów uprzywilejowanych, jak policja, karetki pogotowia czy straż pożarna, a także zwykłych samochodów, którymi jadą przynajmniej 3 osoby, powstanie również na Drodze Dębińskiej. Będzie się on zaczynać ok. 50m od skrzyżowania z ul. Jordana i kończyć przed wjazdem na stację benzynową przy skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi.

Na ul. Gabary buspas wytyczony będzie na prawym pasie jezdni. Będą więc mogły z niego skorzystać osoby chcące zaparkować w okolicy szpitala, a także skręcający w prawo w ul. Krakowską.

– Obecnie trwają prace nad wydzieleniem buspasów. W związku ze zmianami prosimy by nie jeździć „na pamięć” – informuje Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich. – Ustawiane są nowe znaki, malowane linie i oznakowanie na jezdni. Obecnie obowiązuje jeszcze dotychczasowa organizacja ruchu. Dlatego prosimy o stosowanie się do „starych” znaków pionowych.
Na jezdniach, by nowe oznakowanie nie wprowadzało kierowców w błąd, wyklejono lub doklejoną do istniejących piktogramów żółtą taśmą obowiązujące kierunki ruchu. Prace przy wytyczaniu buspasów na ul. Garbary i na dojeździe z Drogi Dębińskiej do skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi mają zakończyć się w tym miesiącu.

Buspasy ułatwią i przyspieszą jazdę autobusów i zachęcają jednocześnie do podróżowania komunikacją miejską. Umożliwiają także bezkolizyjne poruszanie się pojazdów uprzywilejowanych jak policja, straż pożarna, czy karetki pogotowia. Z buspasa na ul. Garbary i Drodze Dębińskiej, podobnie jak na ul. Mostowej, korzystać będą mogły również samochody przewożące przynajmniej 3 osoby oraz taksówki i rowerzyści.

źródło poznan.pl

Dodaj komentarz