Powiatowo-gminne dożynki w Radzewie


Kolorowy korowód, tradycyjne, ludowe obrzędy, zabawa taneczna – to tylko niektóre
z atrakcji, czekających na uczestników powiatowo-gminnych dożynek, które odbędą się
19 sierpnia, w Radzewie (gm. Kórnik). Na uroczystość zapraszają starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski.

 

O godzinie 12.30, spod kaplicy przy ul. św. Mikołaja, wyruszy korowód dożynkowy, który dotrze na mszę dziękczynną koncelebrowaną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Uroczystości odbywać się będą na boisku sportowym nieopodal siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej. Święto plonów zostanie uroczyście otwarte przez wyróżnionych rolników z gminy Kórnik.

W trakcie części obrzędowej, poprowadzonej przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”, uczestnicy będą mieli okazję podziwiać tradycyjne wieńce dożynkowe, które zostaną ocenione w konkursie. Podczas ceremonii wykonane zostaną ludowe przyśpiewki, śpiewane zazwyczaj podczas zakończenia żniw.

Kulminacyjnym punktem obrzędu dożynkowego będzie rytuał przekazania chleba. Starosta poznański Jan Grabkowski wraz z burmistrzem miasta i gminy Kórnik Jerzym Lechnerowskim, wypowiadając formułę: „przyjmuję ten chleb i mądrze go podzielę”, wręczą kawałki pieczywa uczestnikom święta.

– To będzie doskonała okazja, aby podziękować rolnikom za ich ciężką i wytężoną pracę – mówi starosta poznański Jan Grabkowski – Ponadto dożynki będą znakomitą szansą do wspólnego spędzenia czasu, do poznania i kultywowania wspaniałej tradycji ludowej a przede wszystkim do integracji mieszkańców naszych „małych ojczyzn”, czyli gmin powiatu poznańskiego.

Po tradycyjnych obrzędach zaplanowano konkurs zatytułowany „gwóźdź programu”, który będzie polegał na jak najszybszym wbiciu gwoździa w pieniek. W tej konkurencji wezmą udział burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu poznańskiego, którzy będą mieli okazję wykazać się siłą i zręcznością. W Radzewie nie zabraknie występów zespołów muzycznych, a tym samym zabawy tanecznej, która rozpocznie się o godzinie 21.00. JS

Dodaj komentarz