Port Ławica: Nowy cennik opłat lotniskowych


Zwiększenie ruchu pasażerskiego poprzez podniesienie atrakcyjności Portu Lotniczego Poznań-Ławica na rynku to cel wprowadzenia nowego cennika opłat lotniskowych.

Obowiązujący od dnia 31 grudnia 2013 roku nowy cennik opłat lotniskowych poznańskiego lotniska jest odpowiedzią na aktualną sytuację konkurencyjną panującą na rynku portów regionalnych. Port przygotował szereg zniżek od opłaty za lądowanie statku powietrznego, opłaty postojowej oraz pasażerskiej.

Nowa polityka handlowa to zachęta i motywacja dla linii lotniczych, by otwierały nowe kierunki z Poznania, jak również intensyfikowały liczbę rejsów na trasach już obsługiwanych – mówi Mariusz Wiatrowski, prezes Zarządu Portu – Możemy pozwolić sobie na oferowanie zniżek przewoźnikom za sprawą nowej infrastruktury terminalowej, generującej tzw. przychody pozalotnicze. Działalność komercyjna, po rozbudowie terminalu możliwa w o wiele szerszym zakresie, to baza dla nowego cennika opłat lotniskowych.

Maksymalne zniżki, z których mogą skorzystać przewoźnicy, generujący ruch na poziomie 150 000 pasażerów w odlocie oraz 1 850 lądowań rocznie, powodują obniżenie opłaty za lądowanie statku powietrznego z 50 złotych do 5,13 złotych za tonę oraz obniżenie pobieranej przez Port opłaty za pasażera odlatującego z 35 złotych do kwoty 1,43 złotych. Kolejną motywacją do rozwoju siatki połączeń na poznańskim lotnisku przez linie lotnicze jest zniżka w wysokości 99% od kwoty 10 złotych za każdą rozpoczętą tonę maksymalnej masy startowej statku powietrznego oraz za każde rozpoczęte 24 godziny postoju dla przewoźnika bazowego. Proponowane zniżki znacząco obniżą koszty operowania przewoźników na naszym lotnisku, co powinno poprawić warunki negocjacji i przyczynić się do rozwoju ruchu – wyjaśnia Elwira Rostowska, Kierownik Działu Marketingu i Siatki Połączeń w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.

Nowy cennik opłat opracowywano przez kilka miesięcy; zgodnie z procedurami był konsultowany z przewoźnikami lotniczymi, a następnie zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W dniu 23 grudnia 2013 roku został ogłoszony przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako obowiązujący z 31 grudnia ub. roku.

Dodaj komentarz