Polisa na życie i dożycie jako druga emerytura?


W obliczu niżu demograficznego otrzymanie za kilkadziesiąt lat emerytury nie jest wcale pewne. A jeśli już takie świadczenie otrzymamy, prawdopodobnie będzie znacząco niższe w porównaniu z wcześniejszymi zarobkami. Dlatego, aby uniknąć podobnego scenariusza, warto wcześniej sięgnąć po alternatywne rozwiązania, np. z sektora ubezpieczeń.

Może się wydawać, że ubezpieczenia, a zwłaszcza polis na życie to produkty oparte na jednym modelu – ubezpieczony wpłaca regularnie składkę, aby móc liczyć w razie zdarzenia zawartego w zakresie ochrony na pomoc finansową ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Tymczasem istnieją takie polisy, które z jednej strony chronią nasze życie i zdrowie przez cały okres umowy, a z drugiej gwarantuję wypłatę zgromadzonego kapitału na koniec umowy.

Polisa na życie i dożycie – co to takiego?

Takim produktem jest właśnie polisa na życie i dożycie jako jeden z dwóch produktów z rodzaju ubezpieczeń oszczędnościowych. Drugim jest polisa posagowa przeznaczona dla osób niepełnoletnich, natomiast polisa na życie i dożycie jest ciekawą i, co najważniejsze, bezpieczną opcją dla osób starszych.

Konstrukcja polisy na życie i dożycie jest bardzo prosta – część regularnie wpłacanej składki ma charakter ochronny, a część oszczędnościowy. Gromadzony latami kapitał trafia na specjalne konto polisowe, z którego następuje wypłata po zakończeniu umowy.

Zawarta w nazwie fraza „dożycie” opiera się a zasadzie zakładu, tj. ubezpieczony deklaruje opłacanie składek np. do 70. roku życia, a tym samym zakłada się z ubezpieczycielem, że takiego właśnie wieku dożyje. Po spełnieniu deklaracji otrzymuje zgromadzoną wcześniej sumę, mając do swoich oszczędności cały czas wgląd.

Tym samym polisa na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl (z funkcją oszczędnościową) może być doskonałą okazją do podreperowania domowego budżetu czy znaczącym dodatkiem do emerytury, jeśli mądrze rozdysponujemy środki.

Polisa nie działa, czyli wyłączenia odpowiedzialności

Zaletą polisy oszczędnościowej jest – inaczej niż w ubezpieczeniach inwestycyjnych obarczonych ryzykiem – gwarancja wypłaty kapitału. Termin graniczny stanowi data zakończenia umowy, a tym samym wiek ubezpieczonego. W zależności od TU świadczenie wcale nie musi być wypłacone jednorazowo. Wystarczy, że osoba uposażona do zwrotu kapitału złoży pisemny wniosek, w którym określi jeden z następujących wariantów:

  • wypłata kapitału po określonej liczbie lat,
  • wypłata kapitału w określonych ratach,
  • wypłata kapitału w określonym czasie,
  • renta dożywotnia,
  • renta dożywotnia zagwarantowana na określony okres,
  • renta dożywotnia przenoszona na małżonka (% udziału).

Jednak polisa na życie dla emeryta na www.ubezpieczeniaonline.pl to nie tylko prawo do otrzymania świadczenia. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach należne odszkodowanie może zostać anulowane. Stanie się tak w razie zaistnienia 3 typowych okoliczności:

SAMOBÓJSTWO

Jeżeli dojdzie do niego w okresie 2 pierwszych lat umowy, TU może wypłacić spadkobiercom ubezpieczonego sumę zapłaconych składek z tytułu umowy podstawowej, jednak pomniejszoną o wierzytelności mogące wynikać z ogólnych warunków ubezpieczenia.

Świadczenie z tytułu śmierci będzie wypłacone, jeśli do samobójstwa doszło po dwóch latach od zawarcia umowy.

ZATAJENIE INFORMACJI

Szczególnie ważne jest podanie w umowie informacji zgodnych z prawdą. Te informacje dotyczą przede wszystkim stanu zdrowia ubezpieczonego. Gdy dojdzie do poważnego zachorowania, mimo ukrycia przez ubezpieczonego faktu leczenia, świadczenie z tego tytułu nie będzie przyznane.

Wyłączenie to posiada z reguły określoną ważność, która wynosi dwa lub trzy lata od momentu podpisania umowy. Po wskazanym czasie towarzystwo nie może podnieść zarzutu oświadczenia niezgodnego z prawdą lub zatajającego prawdę.

RYZYKO WOJENNE

Ostatni przypadek oznacza wszelkie konflikty zbrojne między państwami, narodami lub grupami społecznymi, religijnymi lub operacje wojenne bądź inwazję, wrogie działania obcych państw, bunt, rozruchy społeczne, zamieszki, wojnę domową, rebelię, powstanie, spisek, stan wojenny lub oblężenia, ogłoszenie lub wypowiedzenie stanu wojennego lub wojny.

Ubezpieczony jest objęty ochroną ubezpieczeniową w czasie wojny, ale jeśli służy w siłach zbrojnych lub został powołany do służby wojskowej lub organizacji paramilitarnej, jego prawa z tytułu polisy zostają zawieszone. Gdy w trakcie zawieszenia dojdzie do śmierci ubezpieczonego, uposażeni mogą jednak liczyć na wypłatę zgromadzonego kapitału.

Polisa na życie i dożycie to także alternatywa dla tradycyjnych lokat bankowych, które co prawda umożliwiają gromadzenie kapitału, ale już nie zapewniają ochrony finansowej w razie wypadku, śmierci, pobytu szpitalnego czy rehabilitacji. Aby skorzystać z tych udogodnień, należy w wykupywanym ubezpieczeniu wybrać te rozszerzenia, które naszym zdaniem będą najbardziej przydatne. Będzie to możliwe m.in. przez porównywarkę ubezpieczeń i podczas spotkania z agentem.

Dodaj komentarz